Televizyon reklamlarında simge ve fenomen
Symbol and phenomenon on tv advertisement
  1. Tez No: 144024
  2. Yazar: IŞIK YANAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ TELEVİZYON REKLAMLARINDA SİMGE VE FENOMEN Işık YANAR İşletme Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Sosyal Bilimler Enstitüsü Eylül 2004 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Mehmet Erkan Çalışmada televizyon reklamlarında kullanılan simge ve fenomenlerin pazarlama kriterleri açısında önemi incelenmiştir. Simge ve fenomen kavramlarının etkisinin reklamcılık açısından nasıl kullanıldığı ortaya konulmuştur. Televizyon reklamlarında kullanılan simge ve fenomen gerek reklamcılık faaliyetinde bulunan şirketler gerekse de bu reklamı üreten şirketler açısından nasıl kullanıldığı açıklanmıştır. Bir ürünün tanıtımında ve hedef kitleye ulaştırılmasında kullanılan ileti biçimlerinde simge ve fenomenin etkili olduğu görülmüştür. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SYMBOL AND PHENOMENON ON TV ADVERTISEMENT Işık YANAR Department Of Management Afyon Kocatepe University, The institute Of Social Sciences September 2004 Advisor: Yrd. Doç. Dr. Mehmet Erkan The importance of used symbol and phenomenon on TV advertisements by marketing criterions has been investigated on this working. How the impact of symbol and phenomenon concepts is used by advertising has been achieved. How the symbol and phenomenon on TV advertisements are used by both active advertising companies and advertisement production companies has been explained. Symbol and phenomenon have been seen to be effective in advertising of a product and communicating target mass by used transmitter forms. vn