Resimli çocuk kitaplarında yer alan değerlerin incelenmesi
Analyzing values in picture story books
  1. Tez No: 315027
  2. Yazar: TUĞÇE AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜBECCEL GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de okul öncesi çocuklarına yönelik Türkçe basılmış yerli veyabancı resimli çocuk kitaplarında yer alan değerlerin incelenmesini amaçlamaktadır.Araştırmanın çalışma grubu, 2003?2011 yılları arasında Ankara il merkezindekikitabevlerinde satışa sunulan farklı yayınevlerine ait resimli çocuk kitapları arasındanrastgele örnekleme ile seçilen Türkçe basılmış yerli ve yabancı toplam 250 resimliçocuk kitabından oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacıtarafından geliştirilen ?Değerler Kontrol Listesi? kullanılmıştır. ?Değerler KontrolListesi?nde kişisel, kişiler arası ve toplumsal değerler kategorilerine ait toplam 24 değeryer almaktadır. Araştırmadan elde edilen veriler, SPSS 15.0 programı kullanılarakanaliz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular, çalışma grubunu oluşturan resimliçocuk kitaplarında en fazla kişisel (n=769) ve kişiler arası (n=328) değerlerin, en az isetoplumsal (n=92) değerlerin yer aldığını göstermiştir. Ayrıca incelenen resimli çocukkitaplarında kişisel ve kişiler arası değerler kategorisindeki mutluluk, kibarlık, duyarlılık,sevgi, arkadaşlık, işbirliği değerlerine yüksek oranda; alçakgönüllülük, samimiyet,dürüstlük, özgürlük, saygı ve uyum değerlerine ise düşük oranda yer verildiği sonucunaulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, ülkemizde okul öncesiçocuklarına yönelik resimli çocuk kitaplarının farklı kişisel ve kişiler arası değerler ilebelirli toplumsal değerleri (vatanseverlik, barış vb.) kapsayacak şekilde hazırlanmasıgerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the values in preschool children?s domestic and foreignpicture story books published in Turkish language in Turkey. The target groupconsisted of 250 randomly selected picture story books, published between 2003 and2011, of different publishing companies offered for sale in different bookstores inAnkara, Turkey. Data were collected through the ?Value Checklist? developed by theresearcher. There were totally 24 values in the checklist clustered under threecategories, namely, personal, interpersonal, and social values. Data were analyzed bymeans of the SPSS (Statistical Package for Social Studies) for Windows? Version15.0 and reported in frequencies and percentages. Results of the study indicated thatall picture story books under review included personal values (n=769), interpersonalvalues (n=328), and social values (n=92), respectively. Furthermore, certain personaland interpersonal values (happiness, sensitiveness, refinement, love, friendship,collaboration) were found to be mostly covered while some considerable values(simplicity, honesty, humility, freedom, respect, harmony) were found to be limited.According to the results of the study, it can be said that it is necessary to publish booksincluding different personal and interpersonal values and certain social values(patriotism, peace, etc.) for preschool children in Turkey.