Bilgi teknolojilerindeki yeni gelişmelerin sosyal, psikolojik ve kültürel etkilerine eleştirel bir bakış
A Critical galance at social, psyhological and cultural effects of developments in information technologies
- Tez No: 144139
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İ. ÜLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET BİLGİ TEKNOLOJİLERİNDEKİ YENİ GELİŞMELERİN SOSYAL, PSİKOLOJİK VE KÜLTÜREL ETKİLERİNE ELEŞTİREL BİR BAKİŞ YALÇIN KARTALLIOĞLU, Ebru Yüksek Lisans Tezi Tez Danışmanı: Prof. Dr. Haiii İ. ÜLKER Ocak 2004. 186 sayfa Günlük yaşantımızda“bilgi çağı”,“bilgi toplumu”,“bilgi teknolojisi”gibi terimler sık sık kullanılmaktadır. Bunun temel nedeni günümüzde "bilgi'Yıin ekonomik kalkınma ve toplumların gelişmesi açısından taşıdığı önemin giderek artmasıdır. Bugün eğitimsel, sosyal, kültürel, ekonomik, siyasal alanlarda gelişmenin kişiselleştirilmesi, mekana ve zamana bağlı olmayan sürekli gelişme gibi kavramların etkisi altında, tüm sistemler gözden geçirilmekte, teknoloji tüm sistemlerde yeni yöntemlerle bütünleştirilmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmelerin toplumsal yapı üzerindeki etkilerini (psikolojik, kültürel ve diğer etkileri ile birlikte) incelemek, bilgi teknolojilerinin toplumsal yapıdaki kullanım alanlarını belirlemek ve toplumsal yapıda sağladığı fayda ve zararları ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A CRITICAL GLANCE AT SOCIAL, PSYCHOLOGICAL AND CULTURAL EFFECTS OF DEVELOPMENTS IN INFORMATION TECHNOLOGIES YALÇIN KARTALLIO?LU, Ebru Master Of Arts Thesis Public Management Department The Advisor Of The Thesis: Prof. Dr. Halil I. ÜLKER January, 2004. 166 p. Terms such as“information age”,“information society”,“information technology”are used very often in our daily life. This is mainly due to the fact that the importance of“information”for economic and social development is continually inceasing. Today, all systems are revised to be integrated with new methods in all systems under the concepts such as personalization of the development and continuous development regardless of time and space in the educational, social, cultural, economical and political fields. Thje purpose of thesis is, to examine the influences of information technologies on social structure (together with psychologial, cultural and other effects) identify the uses in social structure and put forth the benefits and harms of information technologies for consideration.