İnsan kaynakları yönetiminde ergonominin yeri ve önemi
The Place and the importance of ergonomy in human resources management
- Tez No: 144146
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET İnsan Kaynakları Yönetiminde Ergonominin Yeri ve Önemi Bilgin, Ayşen Yüksek Lisans, İşletme Bölümü Tez Danışmanı: Yrd.Doç.Dr. Faruk GÜÇLÜ Bu çalışma, son yıllarda, şirketlerde insan kaynaklan yöneticilerinin çalışmalarını daha başarılı ve sağlıklı yürütebilmeleri adma ergonomi kavramı ile olan ilişkilerini kuvvetlendirmeleri ve çalışma koşullarının ergonomik uyumunu sağlamalarının gerekliliğini göstermeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, şirketlerdeki çalışanların sağlıklı ve yaptıkları işe uygun koşullarda çalışabilmeleri için katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Günümüzde önemi hızla anlaşılmakta olan insan kaynaklan birimi; çok geçmeden işletmelerin en önemli bölümü haline gelmeye başlamıştır. Çünkü; her işletme rakiplerinin teknoloji hızına ve kapsamına benzer nitelikte girdiler sağlayabiliyorken; rakipler arasındaki farkı, nitelikli insan gücüne ve uzmanlığına sahip olmak oluşturacaktır. İşte tam bu noktada vurgulanması gereken diğer konuda; însan kaynaklan biriminin elinde olan çalışana en sağlıklı ve pozitif koşullan sağlama olanağının en iyi şekilde sunulması gereğidir. Çalışanın işyerinde mutlu ve verimli olabilmesi için; insan kaynaklan yönetiminin işyerini ergonomik kurallara uygun şekilde dizayn etmesi ve bu uyumluluk ixçerçevesinde çalışanlarının iş hayatındaki basanlarını maksimum seviyeye getirmeyi amaç edinmesi önkoşuldur. Ergonomi bilimi, çalışan ile işyeri arasındaki uyumu amaç edindiğinden insan kaynaklan yönetimine yardımcı olarak görevini tamamlayacak ve en yüksek verimin sağlanmasında başrol oynayacaktır. Kısacası; insan kaynaklan yönetimi ve ergonomi birbirleriyle etkileşim içinde olarak şirketleri en yüksek seviyeye taşıyacaktır. Türkiye'de henüz anlamı ve öneminin tam olarak yerleşmediğini düşündüğümüz ergonomi kavramı; salt ele alındığında“çalışan ve işyeri uyumu”olarak değerlendirilebilir. Çoğu insan tarafından ise“çalışanın işyerinde uygun koşullara sahip olabilmesi için çalışan bir bilim”olarak adlandmlmaktadır. Ancak ergonomi hakkında küçük bir literatür araştırması dahi yapıldığında az önce belirttiğim adlandırmalardan çok daha fazla kapsama ve öneme sahip olduğu gözler önüne serilebilmektedir. İnsan kaynaklan yöneticileri için ergonomi; bir araç olmaktan çıkarak amaç haline dönüşmektedir. Çünkü, yöneticiler, çalışanların performansım arttırabilmek için çalışma sahasının çalışanlara uygun dizayn edilmesinin gerekliliğini ilke olarak kabul etmeye başlamışlardır. Çalışanlara ergonomik ortam sağlandıktan sonra şirketlerin basan grafiğinin yükselmesi daha kolay ve hızlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Place and The importance of Ergonomy in Human Resources Management Bilgin, Ayşen Masters Degree, Department of Management Supervisor: Ass. Prof. Dr. Faruk GÜÇLÜ This study aims to show necessity of strenghtening relationships with ergonomy concept and providing ergonomic compatilibity of working conditions in the name of generating succesfull and healthy works by human resource department managers. This study aims to make a contribution to got labour worked in an environment that is healty and fits to job. In the last decade the relative importance of human resource departments has been increasingly realised that, Human Resource Departments become one of the most important divisions of corporations. Because, while every corporation can provide approximately same type of technological inputs, the competitive difference between rivals will be up to qualified human power and skills. In this point another subject that must be stated is the necessity of supplying healthy and positif working environment to employees. For productivity and happiness of employees in workplace; designing wokplace in ergonomic rules and under these rules maximizing success of employees is the primary objective of Human Resource Management. Ergonomy science, as being objected to compatibility between employees and workplace, will accomplished its mmission by helping human resource management and play crucial role in maximising productivity. In short; with the integration of human resource management and ergonomy corporations can be rise to highest levels.. Ergonomy, which i thought that the meaning and importance of the concept has not realized yet, solely can be considered as“the compatibility of labour and workplace”. By many people its also named as a science that study for providing suitable conditions in workplace to workers. But, even with a small literatür survey about ergonomy it can be shown that ergonomy has more scope and importance than the definitions that i gave above. For human resources department directos, ergonomy is becoming an aim rather than a tool. Because, directors accept the principle of designing the workplace compatible for workers to increase their performance. After providing ergonomically designed environment, rising the performance of corporations will be easier and faster than usual. IV