Otel işletmeleri önbüro departmanlarında kullanılan yazılım programlarının incelenmesi ve kullanım sorunları belirlemeye yönelik bir araştırma
The Study of front office softmore in tourism sector: An application
  1. Tez No: 144153
  2. Yazar: MEHMET BAHAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAİK KÜÇÜKTOPUZLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET: Bu tezde teknolojik alanda yaşanmakta olan gelişmelerin turizm sektöründeki yansımalarından birisi olan önbüro yazılımları araştırılmıştır. Bu amaçla öncelikle bir önbüro yazılımına temel teşkil eden bilişim altyapısı irdelenmiştir. Ayrıca iyi bir önbüro yazılımının taşıması gereken nitelikler üzerinde durulmuştur. Sektörün tercihleri bakımından en sık karşılaşılan bir yazılım olan Fidelio yazılımının son sürümü hakkında bilgi verilmiştir. Bu doğrultuda önbüro çalışanlarını kapsayan bir anket uygulanmıştır. Anketten çıkan veriler analiz edilmiş ve bu doğrultuda öneriler getirilmiştir. V
Özet (Çeviri)
SUMMARY: In this thesis common information about front office software in tourism sector is given from the perspective of the technological developments growing up nowadays. With this aim first of all informatics substructure is explained. Hence a good front office software's needed attributes are given. A very widely used software in tourism sector is Fidelio. Some information about this software's latest version is given. A public survey with front office employees is done to collect information about the front office software and its advantages or disadvantages. Data handled from the public survey is analyzed and some suggestions are given. VI