Türkiye'de 1980 sonrası dönemde kamu harcamalarının gelir dağılımı üzerine etkileri
The Effects of public expenditures on the distribution of income in Turkey after 1980
- Tez No: 144184
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ULUTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
V ÖZET Çalışmada, Türkiye'de 1980 sonrasında kamu harcamalarının gelir dağılımı üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışmanın amacı, böyle bir etkinin hangi araçlarla ve ne ölçüde gerçekleştiğini görmektir. Kamu harcamalarının gelir dağılımı üzerine etkilerinin ele alınmasıyla birlikte, gelir dağılımı ile kamu harcamaları kavramı; kamu harcamalarının yapısı, dağılımı ve gelişimi de bu çalışmanın kapsamı içinde yer almıştır. Bu çerçevede, Türkiye'de 1980 sonrası kamu harcamaları verileri analiz edilmiş ve bu verilerle elde edilen endeks değerleri ile de kamu harcamalarının gelir dağılımı üzerindeki etkileri görülebilmiştir. Ekonomik ayrıma göre kamu harcamaları ile eğitim ve sağlık harcamalarının gelişiminin incelenmesiyle, incelenen dönemde kamu harcamalarının gelir dağılımını kötüleştirdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, the effects of public expenditures on the distribution of income in Turkey after 1980 have been examined. The objective of this study is to understand what kind of tools effect this process. For this purpose, the definition of income distribution and public expenditure are made; the structure, progress and distribution of public expenditures in Turkey are also analyzed. After this analysis, the index values of various public expenditure components are obtained. Those components are current, investment, education, health expenditures and transfers. With this index values, the effects of public expenditures on the distribution of income have been explained easily. It's seen that in Turkey public expenditures influenced the income distribution negatively.