Matematik öğretiminde eğitsel oyunların başarı, akademik benlik, başarı güdüsü ve kalıcılık üzerindeki etkisi
The effect of educational games on success, academic self concept achievement motivation and permanent behavior during the teaching process of mathematics
  1. Tez No: 144203
  2. Yazar: SEHER ÇUHA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESED YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Program Geliştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışmada, ilköğretim 6. Sınıf Matematik dersi“Kesirler”ünitesinin işlenişinde eğitsel oyun destekli öğretimin; başarı, akademik benlik, başarı güdüsü ve kalıcı izli davranış değişikliği üzerine etkisi araştırılmıştır. Araştırmada deneysel yöntemin kontrol gruplu ön test-son test deseni kullanılmıştır. Deneysel bir araştırma olduğundan, evren ve örneklem tayinine gidilmemiştir. Araştırmada random olarak 6-A sınıfı deney, 6-D sınıfı kontrol grubu olarak atanmıştır. Kontrol grubunda geleneksel öğretim sürdürülürken; deney grubunda eğitsel oyun destekli öğretim işe koşulmuştur. Araştırmanın verileri; Başarı Testi, Akademik Benlik Kavramı Ölçeği ve Başarı Güdüsü ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Bu araştırmada aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir. 1. İlköğretim 6. sınıf Matematik dersinde eğitsel oyun destekli öğretimin uygulandığı deney grubu ile geleneksel öğretimin uygulandığı kontrol grubunun son test puan ortalamaları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğundan, eğitsel oyun destekli öğretim daha etkili bulunmuştur. 2. İlköğretim 6. sınıf Matematik dersinde eğitsel oyun destekli öğretimin uygulandığı deney grubu ile geleneksel öğretimin uygulandığı kontrol grubunun Akademik Benlik Puanları ortalamaları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğundan, eğitsel oyun destekli öğretim daha etkili bulunmuştur. 3. İlköğretim 6. sınıf Matematik dersinde eğitsel oyun destekli öğretimin uygulandığı deney grubu ile geleneksel öğretimin uygulandığı11 kontrol grubunun Başarı Güdüsü puanları ortalamaları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğundan, eğitsel oyun destekli öğretim daha etkili bulunmuştur. 4. İlköğretim 6. sınıf Matematik dersinde eğitsel oyun destekli öğretimin uygulandığı deney grubu ile geleneksel öğretimin uygulandığı kontrol grubunun kalıcılık puanları ortalamaları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğundan, eğitsel oyun destekli öğretim daha etkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of educational games aid teaching on the student achievement, academic self-concept, acheivement motivation, and permanent behavior has been investigated in the course of“fractions”chapter of the 6th grade mathematics lecture. In this research, pre-test and post-test measures were used with a control group. Since this is an experimental study, no efforts have been made to specify a universe and sample. The Class 6-A has been selected randomly as the experiment group, and the Class 6-D as the control group. Traditional teaching methods have been used in the control group where as in the experiemental group educational games aided teaching were applied. The data were collected by using tests for success, academic self concept and achievement motivation. The following results are obtained from the study: 1. A significant difference was found in favor of the experiement group between the total average student achievements of the experiment group, in which the educational games aided teaching was applied, and the control group, in which traditional teaching approach was practiced for the 6th grade mathematics course. Therefore, the educational games aid teaching has been more effective. 2. A significant difference was found in favor of the experiement group between the average academic-self concept points of the experiment group, in which the educational games aided teaching was applied, and the control group, in which traditional teaching approach was practiced forIV the 6th grade mathematics course. Therefore, the educational games aid teaching has been more effective. 3. A significant difference was found in favor of the experiement group between the average acheivement motivation points of the experiment group, in which the educational games aided teaching was applied, and the control group, in which traditional teaching approach was practiced for the 6th grade mathematics course. Therefore, the educational games aid teaching has been more effective. 4. A significant difference was not found in favor of the experiement group between the average permanency points of the experiment group, in which the educational games aided teaching was applied, and the control group, in which traditional teaching approach was practiced for the 6th grade mathematics course. Therefore, the educational games aid teaching has been more effective.