Kariyer yönetiminin kamu kurumlarının etkinliği üzerindeki olası sonuçlarının incelenmesi ve Çorum örneği
The analysis of the probable results of career management on the efficiency of public establishments and Çorum sample
  1. Tez No: 273233
  2. Yazar: EBRU KURTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Günümüz dünyasında yaşanan değişim ve yenilikler, ekonomik krizler, artan rekabet koşulları, bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler, kamu hizmetlerinin kaliteli ve şeffaf biçimde yerine getirilmesine yönelik beklentilerin artması çağdaş devlet anlayışında değişimleri meydana getirmiştir. Bunun bir sonucu olarak kamu sektörünün payı azaltılmış kamu kurum ve kuruluşlarının daha verimli ve etkin kullanılması önem kazanmaya başlamıştır.Kamu kurum ve kuruluşlarının amaç ve stratejik hedeflerine ulaşmak amacıyla bu amaç ve hedeflere ulaşma derecesini belirleyen bir performans boyutu olan etkinliği sağlayan en önemli faktör insan unsurudur. İnsan kaynağını en iyi şekilde yönetmek, çalışma yaşamında mutlu tatmin olmuş bir işgücü yaratmakla mümkündür. Bununda sağlanabilmesi için bireyin, bireysel hedefleri ile çalıştığı kurumun hedefleri arasında eşgüdüm sağlanarak, yapmakta olduğu işi daha iyi yapabilmesi için yeniliklerin geliştirilmesi ve ileride üstlenebileceği pozisyonlara yerleşme olanaklarının tanınması gerekir. Bu durum kariyer kavramının ortaya çıkmasına neden olur.Kariyer planlama ile hem bireyin kendi hedeflerini doğru tanımlaması hem de örgütün bu ihtiyaçları ne ölçüde karşılayabileceğini tespit etmesi açısından önemlidir. Kariyer planlaması; bireyin yetenek ve ilgilerinin değerlendirilmesini, kariyer fırsatlarının araştırılmasını, kariyer amaçlarının oluşturulmasını ve uygun gelişim aktivitelerini planlanmasını içerir. Bunun yanında Kariyer geliştirme ile kişi kurumsal olarak kariyer hedeflerine ulaşabilmeleri için belirli yöntem ve tekniklerle desteklenmektedir. Kariyer planlarının çalıştıkları kurumların kariyer geliştirme programlarıyla desteklenmesine de kariyer yönetimi denilmektedir.Bu çalışma ile kariyer yönetiminin kamu kurumlarının etkinliği üzerine olası sonuçlarının incelenebilmesi için Çorum ilindeki bazı kamu kurum ve kuruluşlarında teorik uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today?s world, the changes and innovations occurred, economic crisis, increasing conditions of competition, improvements experienced in the field of information and communication technologies, the rise in the expectations concerning that public services are carried out in a qualified and transparent way have originated the changes in the understanding of modern state. As a result of this, the share of public sector has diminished and the matter of making use of public establishments and institutions more efficiently and effectively has begun to gain importance.In terms of the public establishments and institutions, with the aim of accessing their goals and strategic objectives, the most important factor which enables the efficiency that is a performance dimension determining the degree of attaining this goal and objective is human factor. To manage the human resource ideally is possible with the creation of a labor force which is happy and satisfied in professional life. For this to be enabled, it is required that the innovations are improved so that the individual can perform his/her current work much better and that the opportunities for getting into positions which he/she will be able to undertake in days to come are provided, by ensuring coordination between the one?s individual goals and the objectives of the establishment in which he/she is working. This situation causes the concept of career to come into view.Career planning is highly important in terms of both individual?s defining his/her own targets correctly and the organization?s determining to what extent it will be able to meet these requirements. Career planning involves the evaluation of individual?s ability and interests, the inquisition of career opportunities, the creation of aims relating to the career and planning the appropriate development activities. Besides this, with the help of career development, one is supported with certain methods and techniques as institutional so that he/she can attain his/her objectives concerning career as. That their career plans are supported by the career development schedules of the establishments which they are working in is called as career management.With this study, theoretical application has been carried out in some public establishments and institutions located in the province of Corum in order that the probable results of career management on the efficiency of public establishments can be analyzed.