İşçileşme sürecinde ekonomik krizin işçi ailelerinin yaşama tarzına etkileri
The Impact of economic crisis on families' lifestyle among workers in the process of proletarianization.
- Tez No: 144213
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYLÜ DİKEÇLİGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
İşçileşme sürecinde Şubat 2001 ekonomik krizinin işçi ailelerinin yaşama tarzına etkilerini belirlemeyi hedefleyen bu çalışma, krizleri sadece ekonomik boyutuyla ele alan yaklaşımlara eleştirel bir bakış getirmeyi ve krizleri toplumsal boyutta ele almanın önemini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Gelişmekte olan ve kronik krizlerin pençesinden bir türlü kurtulamayan bir ülke olan Türkiye'de, küçük ölçekli işletmelerde çalışan işçilerin işçileşme süreçleri çerçevesinde değerlendirildiği ve çalıştıkların işin ve işyerlerinin, Batılı anlamda ideal bir işyeri ölçütüne göre, ne durumda olduğunu belirlemeyi amaçlayan bu çalışma kapsamında, Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü (SSK) istatistikleri temel alınarak, Ankara Mobilyacılar Sitesi (AMS) imalathanelerinde çalışan 383 işçiyle görüşülmüş ve sonuçlar SPSS paket programında değerlendirilmiştir. Mobilya imalathanelerinde çalışan işçilerin genel bir profilinin çıkarıldığı araştırmada, ilgili hipotezlerin sınanması sonucunda; ekonomik krizin işçi ailelerinin yaşama tarzı üzerinde olumsuz yönde etkide bulunduğu, işçilerin çalışma koşullarının olumsuzluklarla dolu olduğu ve işçilerin işçileşme sürecini tamamlamadıkları görülmüştür. Dolayısı ile, kriz ekonomik olmanın da ötesinde bir toplumsal krizdir ve tatmin edici bir kriz teorisi oluşturmak krizi ancak bir toplumsal kriz olarak ele almakla mümkündür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the effects of the february 2001 economic crisis on the life style of working class families. The study also aims at offering a critical perspective towards those approaches that regard the crisis as only economic facts and at emphasizing the importance of social aspects of the crisis. Turkey is a developing country and can not avoid chronic economic crisis. This study is concerned with the workers in the small-scale enterprises. The sample of the study includes a total 383 workers in the Ankara Furniture Site. İn order to obtain data, interviews were made with the workers. The data collected were analysed using the SPSS. The study develops profiles of the workers involved. It is found that the economic crisis influenced the workers' family life in a negative way and that there are certain negative aspects in the working conditions. It is also determined that the being worker process has not been completed. Thus, this crisis is a social crisis beyond its economic characteristics. İn order to developed a satisfactory theory of crisis, its social aspects should also be taken into consideration.