Teknolojik yenilik ve piyasa yapısı
Innovation and market structure
  1. Tez No: 144219
  2. Yazar: SEZGİN KAPLAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BURAK GÜNALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Teknolojinin hızla gelişmesi ve artan uluslararası rekabet ekonomilerdeki yapısal değişimin en önemli etkenleri olarak görülmektedir. Teknolojik gelişmelerin sağladığı verimlilik artışı, dünya pazarlarında bütünleşmeler, bilgi teknolojilerinin yaygınlaşması, ürün ömürlerinin giderek kısalması, pazara yeni ürünler sunma sürelerinin azalması ve sürekli değişen müşteri gereksinimleri işletmeler için farklı yaklaşımları zorunlu hale getirmektedir. Ürünlerde gelişmiş üretim teknolojileri ile kolayca sağlanabilen kalitenin yanında, yenilik, esneklik, hizmet ve pazara daha çabuk ulaşma, yani hız faktörlerinin de rekabetçi üstünlüğün önemli boyutları haline geldiği görülmektedir. Bunlar arasında yaratıcılık ve yenilik rekabetin gizli avantajı olarak öne çıkmaktadır. Bu bağlamda piyasa yapısı ve teknolojik yenilik arasındaki ilişkilerin incelenmesi, rekabet politikalarının geliştirilmesi ve uygulanması açısından son derece önem kazanmaktadır. Farklı piyasa yapılarının ekonomik performansı ve sosyal refahı nasıl etkilediğini belirlemek ve teknolojik gelişme için uygun bir ortam hazırlamak endüstri ekonomisinin temel konularından bir tanesi olmuştur. Bu tez çalışmasında, ekonomik büyüme, toplumsal refah ve etkin bir rekabet için önemli olan teknolojik yeniliğin özellikleri, yeniliği artıran faktörler ve yeniliğin bu faktörler içinde piyasa yapısı ile olan ilişkisi incelenmiştir. Bu kapsamda konuyla ilgili kuramsal yaklaşımlar ve yapılmış deneysel çalışmalar sunulmuştur. Genel anlamda teknolojik yenilik ve piyasa yapısı arasındaki ilişkiyi tanımlayabilecek bir hipotez bulunamamıştır. Bu bağlamda, temel sorunlar olarak ölçüm, değişkenlerin içselliği, değişkenler için ölçüt bulunması ve sektör etkilerinin kontrol edilmesi gibi sorunlar tespit edilmiştir. Yeniliği piyasa yapısı ile ilişkilendiren özel faktörler konusunda daha detaylı çalışmalar yapılmasının konu hakkında yeni ve rasyonel hipotezler üretilmesi için olan önemi ortaya konulmuştur. Çalışmanın sonunda Türkiye'nin yürütmesi gereken teknolojik yenilik politikaları konusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Fast development of technologies and increasing international competition seem to be the most significant factors of structural change in economies. Elevation of productivity resulting from technological improvements, integration into the world markets, expanding of information technologies, gradual reduction in product life, and shortening of time to introduce new products into the market and constantly changing customer requirements make new approaches necessary for the enterprises. Beside quality of the products that is easily achievable by means of improved production technologies, also innovation, flexibility, faster access to services and market, that is, speed factors have become significant dimensions of competitive superiority. Among these, creativity and innovation come forth as the hidden advantages of the competition The study of relationships between market structure and innovation becomes extensively important for development and application of competition policies. To determine economical performance of different market structures and how they impact social welfare, and prepare a suitable environment for technological development have become among basic issues of industrial economy. In this thesis study, properties of innovation that are significant for economic growth, social welfare and effective competition, the factors contributing to innovation, and the relationships of innovation with market structure which is associated with these factors have been reviewed. Within this context, theoretical approaches and accomplished empirical works have been presented. At the end of the study, any hypothesis that may define whole relationship between innovation and market structure could not be found. In this regard, problems such as, measurement and endogeneity of variables and controlling industry impacts have been identified. The significance of conducting further, detailed studies of specific factors relating innovation to market structure for producing new and rational hypothesis has been emphasized. Finally, suggestions about technological innovation policies needed to be followed in Turkey have been made.