Kudüs 1890-1914
Jerusalem 1890-1914
- Tez No: 144227
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUNUS KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 324
Özet
m ÖZET 19. yüzyıl başında Kudüs, surlarla çevrili dar yerleşiminde az miktardaki nüfusuyla geleneksel bir kentti. Hiç şüphesiz ki Müslümanlar için dinî öneminden dolayı, Osmanlı saltanatı şehre belli bir önem atfetmekteydi. Ancak bu dönemde Kudüs'ü eyalet ekonomisi için Önemli bir merkez olarak görmek, ya da bir bölge gücü veya Osmanlı iktidarının siyasî merkezi olarak kabul etmek mümkün değildir. 19. yüzyılın ikinci yansı Kudüs kentinin tarihi evriminde tümüyle yeni bir safhadır; Kudüs'ün kentsel niteliklerinde, bölgesel pozisyonunda ve merkezî hükümetle ilişkilerinde önemli değişiklikler meydana gelmiştir. Söz konusu dönemde Kudüs'ün tarihi, bir din kentinin önemli bir idarî-siyasî merkeze dönüşmesinin tarihidir. Bu çalışma, Kudüs'teki dönüşümde etkin unsur olarak Osmanlı idarî reformlarını incelemektedir. 1872 yılında Kudüs'ün, doğrudan merkeze bağlı müstakil bir sancak haline getirilmiş olması, Osmanlı yönetiminin son döneminde kenti ilgilendiren en önemli karar olarak kabul edilebilir. Artık merkezî yönetim 'bir ehemmiyet ve nezaket mevki' olarak görülen bu kente eskisinden farklı bir gözle bakmaktadır. Bundan başka, eski din kenti Kudüs çok daha geniş bir bütün içinde özel bir işlev daha yüklenmiştir. Zira Tanzimat' m idarî reformları ile ortaya konan merkeziyetçi yönetim sistemi, şehrin hinterlandına çok daha aktif bir biçimde hükmetmesini sağlamıştır. Diğer bir deyişle, Kudüs'te merkezlenen idarî organlar, kırsal kesimin ve sancaktaki diğer idarî birimlerin daha önce hiç olmadığı kadar Kudüs'e bağımlı hale gelmesi demektir. Osmanlı yönetiminin çeşitli basamakları, özellikle belediye, Kudüs'deki kentsel gelişimi hızlandıran bir etkinliğe sahiptir. Her şeyden önce kentsel altyapının gelişimi konusunda daha dolaysız bir müdahale söz konusudur. Kamu güvenliğinin ve iletişim olanaklarının iyileştirilmesi kentin gelişimi için olumlu etkiler yaptığı gibi, şehrin idarî merkez olarak yükselişini sağlayan ön koşullardır. Doğrudan ve merkeziyetçi yönetim anlayışıyla yenilenen idarî teşkilat, hükümet konağı, belediye parkı, saat kulesi, karakollar ve belediye hastahanesi gibi daha önce kent alanında görülmeyen yeni kamu binalarının oluşumunu sağlamıştır. Bütün bunlar Kudüs'e de yansıyan yenileşmeyi ve dönemin anlayışını sembolize eden gelişmelerdir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT At the beginning of 19th century, Jerusalem was a traditional city, enclosed within its walls, small in size and population. It was no wonder that the city was valued by the Ottoman imperial power because of its religious importance to the Muslims. On the other hand, Jerusalem at mat time could not be regarded as an important place to provincial economy, or it was not a political centre of local or Ottoman power. The second half of 19 century was completely a new phase in the historical evolution of Jerusalem, significant changes occurred in its urban qualities, its regional position and its relationship with central government. The history of Jerusalem during that period is the history of her transition from a religious city to a major political-administrative center. This study deals with the administrative reforms of Ottoman state as a conducive factor to that development. In 1872 the recognition of Jerusalem as an independent sancak connected directly with the central government may have been suggested the most important decision concerning the city in the later Ottoman period. Now, the central govern-ment paid special attention to the city, because it was regarded as 'an important and delicate site'. In addition, the previous religios city Jerusalem as the central city, undertook a specific function within the larger whole. Indeed, the centralized system of government imposed by the Tanzimat reforms established the domination of the city over its hinterland. In other words, the new governmental councils situated in Jerusalem made the countryside and the other administrative units in the sancak more than ever dependent upon Jerusalem. The various echelons of the Ottoman government, especially the municipality, contributed to accelerate the urban development of Jerusalem. There was direct involvement especially in the building and development of urban infrastructure. The city benefited much from the improvement in public security and communication system, and these were also the preconditions for the rise of city as an administrative center. The renovated administration system with the concept ofdirect and centralized rule, initated the construction of new public buildings, such as government house (Hükümet konağı), municipal park, clock tower and municipal hospital, which could not be seen previously in the urban area. All this symbolized progress and the spirit of the time which was also reflected on Jerusalem.