Öfke denetimi eğitiminin çocuklarda gözlenen saldırgan davranışlar üzerindeki etkisi
Effect of anger management training on aggressive behaviours of children
  1. Tez No: 144235
  2. Yazar: HÜLYA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN AKMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırma 10-11 yaşlarında ilköğretim birinci kademeye devam eden öğrencilerin, saldırgan davranışlarını azaltmaya yönelik öfke denetimi programının etkililiğini ortaya koymayı amaçlayan, 3x3 (placebo kontrol gruplu, öntest, son test, izleme testi) Split plot modeline dayalı deneysel bir çalışmadır. Araştırmada,“öfke denetimi eğitimi verilen deney grubu öğrencilerinin saldırganlık düzeyleri, bu eğitimi almayan placebo ve kontrol grubundaki öğrencilerin saldırganlık düzeylerine göre değişme gösterecek ve bu değişme uzun süreli olacaktır.”denencesi test edilmiştir. Araştırmada bağımsız değişken; saldırganlığı azaltmaya yönelik öfke denetimi eğitimi programı, bağımlı değişken ise deneklerin saldırganlık puanlandır. Bağımlı değişken araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan“Saldırganlık ölçeği ”ile ölçülmüştür. Araştırmaya katılan denekler Burdur İli Merkez ilköğretim okullarında eğitim gören dördüncü ve beşinci sınıf öğrencilerden seçilmiştir. Araştırmada, her grupta altı erkek öğrenci olmak toplam 18 öğrenciye, uygulamaya başlamadan önce (öntest), uygulamadan sonra (sontest) ve uygulama bittikten iki ay sonrasında (izleme testi) uygulanan saldırganlık ölçeğinden elde edilen veriler üzerinde istatistiksel analizler gerçekleştirilmiştir. Uygulamalar başlanmadan önce üç grup arasında“saldırganlık ölçeği öntest puanlan ”açısından anlamlı bir fark olup olmadığı, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile kontrol edilmiştir. Her üç gruptan elde edilen saldırganlık ölçeği öntest, sontest ve izleme testi puanları arasında anlamlı bir fark olup olmadığı tek faktörde tekrarlı ölçümler için iki yönlü varyans analizi (ANOVA) ile test edilmiştir. Analiz sonrasında deney grubunda saptanan farkın kaynağını bulmak amacıyla Holm'un Ardışık Bonferroni yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular, öfke denetimi eğitimi alan deney grubunun eğitim sonrasında saldırganlık puanlarının kontrol gruplarına göre önemli düzeyde azaldığı ve bu farkın iki aylık süre sonunda da devam ettiğini ortaya koymuştur. Elde edilen bu sonuç araştırma denencesini doğrulamıştır.11 Araştırma bulguları, daha önceki benzer alanlarda yapılan araştırma bulgularıyla birlikte tartışılıp yorumlanmıştır. Bu bulgular doğrultusunda geleceğ yönelik olarak öğretmenlere ve psikolojik danışmanlara, yapılabilecek araştırmalar ve öğrencilerde gözlenebilecek saldırgan davranışların önlenmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is a 3x3 split plot model. Which is based on experimental study that aimed at showing the effectiveness of the anger management program of decreasing aggressive behaviours of 10-11 years-old primary school students. The hypothesis of the research,“Aggression levels of the students who are in the experimantal group, They are exposed to anger management training, will differ from the aggression levels of the students who are in the placebo and control groups, They are none educated, and how long this change will last.”was tested. The independent variable of this research is anger management trainning program for decreasing aggression. Dependent variable is aggression scores of the subjects. Dependent variable is measured by the Aggression Scale devaloped by the researcher. Subjects used in the research are chosen from the fourth and fifth grade students from the central primary schools of Burdur CHy. The statistical analysis are made on the data obtained from the aggression scale that is implemented to six male students from each group, totally 18 male students, before starting implementation (pretests), after implementation, (posttest) and, two months later, the implementation (follow test). Before starting the implementations, aggression scale pretest scores is controlled in order to see whether there is a significant difference among three groups or there has been a significant difference between aggression scale pretest and posttest. Follow test scores is measured for unique factor's repeated measurements with bidirectional variance analysis (ANOVA). Holm's Sequential Bonferroni Approach is used in order to find the source of the difference determined within the teratment group after the experiment. Findings that are obtained within the research. It is revealed that the treatment group, trained for anger management, haveless aggression scores and this difference even continued after the two month's period. The result obtained at the research was confirmed the hypothesis. Research findings were discussed andIV interpreted with the findings by other researcher in the similar fields. In the direction of these findings, theachers and psychological counselors were advised about possible future research and the prevention of the aggressive behaviours that may belong to students.