Grupla öfke denetim eğitiminin lise 9. sınıf öğrencilerinin sürekli öfke düzeylerine etkisi
The effect of anger management education with a group on the continuous anger level of 9th class students
- Tez No: 211470
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NERGÜZ BULUT SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma; grupla öfke denetimi eğitiminin lise 9. sınıf öğrencilerinin sürekli öfke düzeylerine etkisini inceleyen deneysel bir çalışmadır. Bu amaçla 2006-2007 eğitim-öğretim yılında İzmir İli sınırları içerisinde yer alan resmi bir ortaöğretim okulunda 9. sınıfta okumakta olan 452 öğrenci ile çalışılmıştır. Öğrencilere ?Sürekli Öfke-Öfke Tarz Ölçeği? uygulanmıştır. Sürekli öfke, öfke içte, öfke dışta ölçeği puanları ortalamadan yüksek; öfke kontrol alt ölçeği puanı ortalamadan düşük ise öğrencinin öfke denetimi düzeyinin düşük olduğu kabul edilmiştir. Öfkeli olarak belirlenen ve gönüllü olarak çalışmaya katılmak isteyen öğrencilerden 14 kişilik deney ve 14 kişilik kontrol grubu oluşturulmuştur. Araştırmada deney grubuna, haftada bir kez olmak üzere 10 hafta süre ile ?Öfke denetimi eğitimi programı? uygulanmıştır. 10 haftalık eğitim sonunda deney ve kontrol grubuna ?Sürekli Öfke-Öfke Tarz Ölçeği? tekrar uygulanmıştır. Araştırmanın amaçları doğrultusunda, deney ve kontrol gruplarından elde edilen sonuçlardaki farkın anlamlılığını belirlemek amacıyla yapılan işlemlerde ikili karşılaştırmalar için t-testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; öfke denetimi eğitimi ile deney grubundaki öğrencilerin sürekli öfke, öfke içte, öfke dışta, öfke düzeylerinde anlamlı bir azalma olduğu, öfkelerini kontrol düzeylerinde de anlamlı bir artma olduğu gözlenmiştir. Kontrol grubundaki öğrencilerin öfke denetimi becerilerinde anlamlı düzeyde değişme olmadığı saptanmıştır. Sonuç olarak grupla öfke denetimi eğitimi programının ergenlerin sürekli öfke düzeylerine anlamlı yönde etkisinin olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This is an experimental research in which the effect of anger management education with a group on the continuous anger level of 9th class students is studied. For this, during 2006-2007 education year, 452 9th class students who attend an official secondary school were interviewed. ?The State Trait Anger Scale STAS? was applied to them. If the scale of continuous anger, anger inside and anger outside points are higher than average, and bottom scale of anger management point is lower than average, it is stated that the students? level of anger management is low. A group of experiment and control were formed with 28 volunteer students (14 students for each) determined as `angry?. In this research, Anger Management Education Programme was applied to the group of experiment once a week for 10 weeks. After 10 weeks ?The State Trait Anger Scale STAS ? was applied to both groups again. Considering the aims of this research, t-test was used for the bilateral confrontations done for determining the meaningfulness of the difference between the results got from these groups. Finally, it was observed that the anger level of the students in the group of experiment was lowered and their level of controlling anger was increased by means of anger management education. It was determined that there wasn?t an important change in the anger management skills of the students in the group of control. In conclusion, it can be stated that anger management education programme strongly effects the continuous anger level of adolescents.