Para krizlerine ampirik bir yaklaşım
An Ampirical approach to currency crises
  1. Tez No: 144246
  2. Yazar: İSMAİL ÇEVİŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TİMUR HAN GÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET Gelişmekte olan ülkelerde, özellikle Latin Amerika ve Asya ülkelerinde, 1990 'lı yılların ilk yansından itibaren finansal serbestleşme girişimlerini takiben ekonomik büyüme oranlan önemli ölçüde artmıştır. Ancak, 1990'lı yılların ikinci yansında para krizi şeklinde ortaya çıkan finansal krizler, sözkonusu ekonomik büyüme sürecinin kesintiye uğramasına neden olmuştur. Literatürde, bu krizlerin belirleyicilerini açıklamak amacıyla bir dizi teorik ve ampirik çalışma yapılmıştır. Çalışmanın temel amacı, 22 gelişmekte olan ülkeye ait 1990:2-2002:4 dönemini kapsayan panel veri seti ile para krizlerinin tahminine yönelik ampirik bir çalışma ortaya koymaktır. Bu çalışma, Meksika'da ortaya çıkan 1994-1995 Tekila krizini, Tayland'da başlayan 1997-1998 Asya krizini, Rusya'daki 1998-1999 krizini, Brezilya'daki 1999 krizini, Türkiye'deki 1994 ve 2000-2001 krizlerini ve son olarak Arjantin'deki 2002 krizini kapsayan gelişmekte olan ülkelerdeki para krizlerinin temel nedenlerini açıklamak üzere yapılmıştır. Çalışmada para krizi indeksi; reel faiz oranlan, reel döviz kurları ve döviz rezervlerinin bir bileşeni kullanılarak oluşturulmuş ve bağımlı değişken olarak kullanılmıştır. Modelde kullanılan açıklayıcı değişkenler; bankacılık sektörünün özel sektöre açtığı kredi hacminin GSYÎH'ya oranındaki yüzde değişme (BANKCRGR), bankacılık sektörünün dış yükümlülüklerinin döviz rezervlerine oranı (LIBRES), cari işlemler dengesinin döviz rezervlerine oranı (CABRES), ihracattaki yüzde değişmenin ithalattaki yüzde değişmeye oranı (EXPIMP), GSYİH'nın büyüme oranı (GROWTH), M2 para arzının büyüme oranı (M2GROWTH), bütçe dengesinin GSYÎH'ya oranı (BUDGET) ve portfolyo yatırımlarının doğrudan yabancı yatıranlara oram (PORTFFDI) şeklindedir. Gelişmekte olan ülkelerdeki para krizleri için en iyi model, iki faktörlü panel veri analizindeki En Küçük Kareler Kukla Değişkeni (LSDV&TIME) modeli olarak bulunmuştur ve bu model para krizlerini oldukça iyi tahmin etmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Particularly in Latin-American and East-Asian economies, the economic growth rates have dramatically increased in the developing economies during especially in the first half of 1990s, following the financial liberalization attempts. However, mostly in form of the currency crises, the financial crises in some Latin- American and East-Asian economies caused to stop such economic growth process in the second period of 1990s. In the literature of financial crises, a series number of theoretical and empirical studies were conducted and attempted to explain the determinants of the crises. The main purpose of this study is to develop an empirical framework to estimate the currency crises employing a panel data set of 22 developing countries for the period of 1990:2-2002:4. The study attempts to explain the fundamental reasons behind the currency crises occurred in developing countries covering 1994- 1995 Tequila crisis revealed in Mexico, 1997-1998 Asian crisis started in Thailand, 1998-1999 crisis in Russia, 1999 crisis in Brazil, 1994 and 2000-2001 crises in Turkey and finally 2002 crisis in Argentina. In this study, a currency crisis index is computed by using a combination of the real interest rates, real exchange rates and foreign exchange reserves and used as a dependent variable. The explanatory variables used in our model are the percentage change of the rate of claims on private sectors by deposit banks and monetary authorities as a rate of GDP (BANKCRGR), the rate of foreign liabilities of deposit banks to foreign exchange reserves (LIBRES), the rate of current account balance to foreign exchange reserves (CABRES), the rate of percentage change of exports to percentage change of imports (EXPIMP), GDP growth rate (GROWTH), M2 money supply growth rate (M2GROWTH), the rate of government budget balance to GDP (BUDGET) and the rate of portfolio liabilities to foreign direct investment liabilities (PORTFFDI). Predicting the currency crises quite well, two-way least square dummy variable (LSDV&TIME) model is found to be the best model for the currency crises in LDCs.