Örgütsel yaratıcılık kültürü: Bir iktisadi devlet teşekkülünde örnek olay çalışması
Organizational creativity culture: A study case in a public economic enterprise
- Tez No: 144245
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİL CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
in ÖZET Günümüzde, kuruluşların varlıklarını nasıl sürdürebilecekleri ve bunu sağlayan koşulların neler olduğunu araştırmak, en yaşamsal konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Teknolojinin çok hızlı bir biçimde yenilenmesi, artan ve sertleşen rekabet, ekonomik krizler ve diğer ilgili gelişmeler, kuruluşlar için bütün kaynaklarını daha etkili kullanmayı gerektirmektedir. Böyle bir çevrede,“yaratıcılık”örgütlerin en önemli kaynağı olarak kabul edilmektedir, örgütsel yaratıcılık kültürünün oluşturulması, çalışanların kişisel yaratıcılıklarını ortaya çıkarmak isteyen kuruluşlar için bir gereksinimden öte bir zorunluluk halini almıştır. Bu şekildeki bir örgüt kültürünü yaratma sorumluluğu, yöneticilerin üzerine düşerken; bunun başarılması da, yaratıcılığı destekleyen tutum ve davranışlarına bağlıdır. Yaratıcılığın yönetimi; devamlılık içeren, bütünsel ve sistematik uygulamalara gereksinim duymaktadır. Bu çalışmanın asıl amacı, yöneticilerin, örgütsel yaratıcılık kültürünü, hangi yöneticilik becerileri île oluşturabileceklerine rehberlik etmektir. Bu amaca yönelik olarak; ülkemizin önemli bir kuruluşunun, örgütsel yapısı ve yönetsel uygulamaları yaratıcılık kültürü açısından incelenmiştir. Araştırma iki aşamada gerçekleştirilmiş, birinci aşamada; örgütteki yaratıcılık kültürünün varlığı, 50 soruluk bir anketle ölçülmeye çalışılmış, ikinci aşamada ise; örgüt yapısının, kişisel yaratıcılığı ortaya çıkarmaya uygun olup olmadığı, çeşitli birimlerdeki orta düzey yönetici ve çalışanlarla yapılan görüşmelerle değerlendirilmiştir.IV Araştırma sonucunda; kuruluşun örgüt yapısının ve yönetsel uygulamalarının, yaratıcılık kültürüne çok fazla yatkın olmadığı ortaya çıkmıştır. Bunun nedeni; kuruluşun yüksek düzeyde merkezi ve biçimsel örgüt yapısına sahip olması ve yöneticilerin, yaratıcılığı destekleyen uygulamaları kuruluş genelinde yaygınlaştırmamış olmasıdır. Oysa ki örgütsel yaratıcılık kültürü koşullarının oluşması iki temel etmene bağlıdır: Birincisi, düşük merkezilik, biçimsellik ve karmaşıklık derecesine sahip bir örgüt yapısı ve diğeri ise, kişisel yaratıcılığı ortaya çıkaran yönetsel uygulamalar olan; çalışanlardan gelen yeni düşüncelerin dikkate alınması, yetkilendirme, güçlü bir iletişim yoluyla bilginin paylaşımı, kişisel gelişime destek, performansa bağlı ödüllendirme sisteminin oluşturulması ve amaçlara göre yönetim anlayışının benimsenmesidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The research on the issue of how institutions will sustain their entities and what are its conditions is the most crucial subject in our days. The fact that technology is renewed very quickly, the ever-increasing and severe competition, economic crisis and other relevant developments requires institutions to use all their resources more effectively. In this context,“innovation”is considered as the most important resource of organizations. The formation of an organizational innovation culture is not only a need but a requirement for the institutions which seek to reveal the individual creativity of their employees. While the responsibility to create such an organizational culture falls on the managers, its success depends on the attitudes and behaviors which support innovation. The management of innovation requires comprehensive and systematic applications with a continuity. The real objective of this study, is to guide managers about managerial abilities of creating an organizational culture of innovation. With respect to this objective, the organizational structure and managerial methods of an important organization of our country is examined from the perspective of the culture of innovation. The research is realized on two steps. In the first step, the existence of innovation culture in the organization is measured with a survey of 50 questions and in the second step, whether the structure of the organization is suitable for individual innovation or not is evaluated on the basis of interviews with mid- level managers in different branches.VI As a result of the research; the organizational structures of the institution and its managerial applications turned out to be not very suitable for innovative culture. Highly centralized and formal structure of the institution and the inability of managers to extend applications which support innovation on the organizational level are the main causes. Nevertheless, the formation of organizational culture of innovativeness depends on two main factors. The first is the organization structure where there is the level of the center, formalness and complexity is low. The second one is related to managerial applications which reveal individual creativeness such as caring new ideas coming from employees, delegating authority, sharing information through a powerful channel of communication, personal development, formation of rewards system based on performance and acknowledging of the management based on goals.