Türkiye' de sığınma alanında çalışanların görüş ve değerlendirmeleri
Opinions and evaluations of workers in the field refugee in Turkey
  1. Tez No: 144253
  2. Yazar: NİLAY DEMİRÇİLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL ATAUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
u ÖZET Bu araştırmanın amacı; Avrupa Biriiği'ne üye ülkelerdeki ve Avrupa Birliği adayı bir ülke konumunda olan Türkiye'deki, sığınmacı ve mülteci konularıyla ilgili mevcut durum göz önüne alınarak, alanda çalışanların görüş ve değerlendirmelerinin ortaya konması olarak belirlenmiştir. Bu çalışma, genel tarama modeli çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, yapılan ön incelemeler sonucunda veriler, Ankara'da; Kızılay Derneği Genel Müdürlüğü, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, Ankara Emniyet Müdürlüp Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ve Ankara Emniyet Müdürlüp Yabancılar Pasaport Şube MüdürlüğÜ'nden toplanmıştır. Araştırma grubu; Ankara'da sığınma alanında çalışanlardan çalışmaya katılmayı kabul edenlerden oluşturulmuştur. Araştırma verileri, belirtilen bu popülasyon grubundan toplanmıştır. Araştırmada veriler, araştırma amaçları doğrultusunda oluşturulan soru kâğıdı aracılığı ile toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler* bilgisayar ortamında Windows Millennium 2000 programı altında Excel programı aracılığı ile araştırma amaç ve smırlılıklan içinde, uygun istatistiki metotlar kullanılarak değerlendirilmiştir. Bu araştırmada; Ankara'da sığınma alanında çalışanların sosyo-demûgrafik özellikleri; çalıştıkları kurumlara ilişkin özellikleri; yabancı dil konusundaki bilgi ve değerlendirmeleri; mesleki eğitimlerine ilişkin bilgi, deneyim ve değerlendirmeleri; çalışma hayatına ilişkin sıkıntı ve memnuniyetleri; Türkiye'deki mevcut politikalara ilişkin bilgi ve değerlendirmeleri; mesleki hayatlarında sığınmacılara ilişkin deneyim ve değerlendirmeleri;Ill çalıştıkları kurumda psiko-sosyal destek birimlerine ilişkin bilgi, deneyim ve değerlendirmeleri; iltica ile ilgili olarak Türkiye'deki mevcut politikalar ve uygulamalara ilişkin değerlendirme ve önerileri; Avrupa Birliği ülkelerindeki uygulamalara ilişkin bilgi ve değerlendirmeleri; Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girme sürecinde sığınma müktesebatına ilişkin Türkiye'den beklentiler ve Türkiye'nin yapacaklarına ilişkin düşünce ve değerlendirmeleri saptanmış ve değerlendirilmiştir. Buna göre; sığınma alanında çalışanların mevzuat ve mesleki uygulama hakkında eksiklikleri olduğu ve iş yoğunluğu nedeniyle kendilerini geliştiremedikleri, ayrıca uygun çalışma koşullarına sahip olmadıkları saptanmıştır. Çalışanların karşılaştığı en büyük sorunun yabancı dil olduğu ve bunu menşe ülke hakkında yeterince bilgi sahibi olmayışın takip ettiği saptanmıştır. Travma geçirmiş sığınmacı ve mülteciler için psiko-sosyal destek servislerinin kurulması; mevzuatın kapsamlı hale getirilmesi; hukuki temyiz olanağı sağlanması ve coğrafi sınırlamanın kaldırılmaması ise çalışanların önerileri arasında yer almaktadır. Çalışmada elde edilen veriler, bulgular ve yorum bölümünde incelenmiş, sonuç ve öneriler bölümünde ise değerlendirilmiştir. Öneriler bölümünde ayrıca Türkiye'de sığınmacı ve mülteciler için etkin ve verimli bir hizmet sunuıriu için neler yapılabileceği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The purpose of this survey is determined as the putting forward the opinions and evaluations of people working in the field considering current positions about refugee in countries both in Turkey nominee of European Union and members of European Union. This survey has been done within the general survey method. In the study, the dates were collected from Turkish Red Crescent Society, Social Services and Child Protection Institution, General Command of Gendarmerie, Directorate General of Security, Crime Department, Ankara Directorate of Security, and Foreign Passport Department in Ankara at the end of the pre-research. The research team has been formed with the people working in asylum field and who are agreed to work and the research data has been collected from this designated population. The date has been collected through the questions papers prepared in direction to the survey purposes iThe data gained from the survey has beeii evaluated using proper statistic method within the survey purposes, and constraints through excel program on the computer under Windows Millennium 2000 program. In the survey, socio demographic features of the people working on the field of asylum; features related to the institutions which they work in; knowledge and evaluation about the foreign language; knowledge and evaluation related to the team work at the institutions they work for, knowledge, experience and evaluation related to their professional education; their problems and pleasure related to their profession life; knowledge and evaluation related to the currents policies in turkey; experience and evaluation related to the refugee in their profession lives; knowledge,experience and evaluation related to the psycho-social supporting unit at the institutions that they work in;evaluation and suggestion» related to the current policies and applications about seeking asylum in Turkey; knowledge and evaluation related to the applications in European countries thought and evaluation related to the expectation of Turkey and actions that will be taken by about refugee rights in the period of Turkey's attending in Europe Union has been determined and evaluated. According to this; it is determined that there are deficiencies about the body of current law and professional practice of workers in the field of asylum and they couldn't develop themselves because of occupations density and also they don't have proper working conditions. It is determined that the main problem the workers realized is that the foreign language and for the second one is the lack of knowledge about the origin country. To establish psycho - social supporting services for the refugees who had trauma, to make the body of current law more comprehensive, to provide the opportunity of legal appeal and not to elevate the geographic limitation are the among the suggestions on workers. The data gained from study has been investigated in the finding and interpretation part; and then has been evaluated in conclusion and suggestion part. In suggestion part, it is also considered about what could be done to perform an active and effective service for the refugee in Turkey.