Hastane maliyet fonksiyonu tahmini: Teori ve Türkiye üzerine bir uygulama
Hospital cost function estimation: Theory and an application for Turkey
- Tez No: 144256
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET TOKAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Gelişmekte olanı ülkelerde kamu tarafından yapılan sağlık harcamalarının büyük bir kısmı hastaneler tararından gerçekleştirilmektedir. Üstelik bu ülkelerde hastaneler sağlık sistemi içerisinde en önemli hizmet üretim birimleridir. Dolayısıyla hastanelerin etkinlikleri ve verimlilikleri yönünden üretim ve maliyet yapılarının analiz edilmesi önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı T.C. Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastaneler için bir translog maliyet fonksiyonu tahmini yapmaktır. Tahmin sonuçlan kullanılarak aynı zamanda hastanelerin üretim ve maliyet yapısı ile ilgili daha fazla bilgi edinebilmek amacıyla ölçek ve alan ekonomisi ile girdiler arasındaki ikâme ve girdi fiyat esneklikleri hesaplanmaktadır. Çalışmada 84 il genel hastanesine ait 2002 yılı verileri kullamlmaktadır. Bağımlı değişken olarak tanımlanan toplam değişken maliyet işgücü ile ilaç ve sarf malzemelerinden oluşmaktadır. Hastane çıktısı olarak poliklinik sayısı, taburcu sayısı ve hasta günü sayısı kullamlmaktadır. Çalışmada değişken girdi olarak personel ile ilaç ve sarf malzemeleri kullamlmaktadır. Toplam personel üç gruba ayrılarak her bir grup için girdi fiyatı olarak aylık ortalama maaşlar kullamlmaktadır. İlaç ve sarf malzemeleri ile ilgili fiyatların var olmaması ve hastanelerin bu girdileri hemen hemen aynı fiyattan satın almaları nedeniyle, dördüncü girdi olarak kabul edilen bu girdilere ait fiyatların hastaneler arasında değişmediği varsayılmıştır. Çalışmada translog maliyet fonksiyonu ile translog maliyet fonksiyonundan türetilen maliyet payı denklemleri birlikte maksimum olabilirlik yöntemi kullamlarak tahmin edilmiştir. Tahmin sonuçlarına göre işgücü harcamalarının toplam değişken maliyetler içerisindeki payı yaklaşık yüzde 62 olarak bulunurken, ilaç ve sarf malzemelerinin payı ise yüzde 38 olarak bulunmuştur. Kısa dönemde ölçek ekonomisi geçerli iken, uzun dönemde negatif ölçek ekonomisinin geçerli olduğu sonucuna varılmıştır. Çıktı çiftleri arasında yapılan hesaplamalara göre poliklinik ile11 taburcu çıktıları arasında alan ekonomisi bulunurken, poliklinik ile hasta günü arasında alan ekonomisi bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY In developing countries, the most of the health expenditures carried out by public sectors belongs to hospitals. Furthermore, hospitals are the most important health care organizations in the health systems of such countries. Therefore, it is important to analyse hospitals with respect to their efficiencies and productivities. The purpose of this study is to estimate a translog cost function for the hospitals under the Ministry of Health of the Republic of Turkey. In order to obtain more information on the cost structure of hospitals, scale and scope economies, and input substitution and price elasticises are calculated. The data used in study are for 84 general province hospitals in the year 2002. The dependent variable, the total variable cost, is defined as the total expenditure on labour and drugs and supplies. Hospital outputs are represented by the number of outpatient visits, the number of discharged and the number of total patient days. The study uses personnel, drugs and supplies as variable inputs. Total personnel are divided into three categories, and for each of these categories the average monthly salary is calculated as labour input prices. Prices for the non-labour variable, drugs and medical supplies are not available. However, the Ministry of Health hospitals generally purchase drugs and supplies at fairly uniform prices. As a result, this problem is dealt with by assuming that the price of drugs and supplies, the fourth input, is constant across hospitals. The translog cost function and the cost share equations derived from this function are estimated together by using the method of maximum likelihood. Estimation results show that the share of personnel expenditures in the total variable costs is around 62 percent while the share of drugs and supplies is around 38 percent. Besides, the hospital cost functions seem to exhibit economies of scale in the short run and diseconomies of scale in the long run. Calculation carried out for the output pairs reveals that economies of scope are present for outpatient visits and discharges.IV However, hospitals do not seem to gain efficiencies from the joint production of outpatient visits an inpatient days; i.e., economies of scope do not exist between these outputs.