Nesnelerin görünmeyen yüzü
Invisible reality of objects
- Tez No: 144255
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER GENÇAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET insanın“bilmesine konu olan her şey”olarak da ele alınan nesne, aynı zamanda insanın kendisini tanımasının ve bilmesinin bir aracı, yani kendisini yaratma sürecinin de bir göstergesidir. Sanatın tarihi insan ve nesne ilişkisi olarak ele alındığında, insanın bazen nesneleri taklit ettiği, bazen sembolleştirdiği, bazen de düşünsel bir varlık olarak ele alıp yeniden yorumladığı görülmüştür. Bu bağlamda insan ve nesne ikilisi sürekli bir etkileşim içerisindedir. Teknolojinin gelişimine paralel olarak büyük bir hızla değişen yeni toplum yapısı, kendi yaşam biçimini oluşturmakta zorlanan insanı kendisine ve doğaya yabancılaştırmıştır. Bunun sanata yansıması, sanatçının nesneleri o güne kadarki alışkanlıklarının dışına çıkarak, yani nesnelerin dış görünümlerinden uzaklaşarak kendince algılayıp yeniden düzenleme gereksinimini doğurmuştur.“Varoluş”un anlamını gerçeği arayarak bulmaya çalışan insan,“doğaya egemen ”olabilmenin yanı sıra evrenin gizemli sonsuzluğu içinde kendisini güvende hissedebilmek adına doğanın ve doğadaki ilişkilerin“düşünsel boyutta organizasyonuna yönelerek kendisini anlamlandırma çabası içinde olmuştur. Rönesans'a kadar sanatçılar bir anlamda her şeyi totemin, kralın ya da tanrının gözüyle görmekteydiler. Fakat Rönesans'tan itibaren insan birey olduğunu fark edip, birey olarak da aklına güven duymaya başladığı için doğaya karşı kendinden emin bir tavrı vardır. Bu nedenle, eski sanatlarda -Klasisizm, Romantizm ve Rönesans'ta- insan bütün varlıklardan üstün, asil ve ayrıcalıklı olduğunu düşünmüştür, insan aklına olan bu güvenle birlikte sanatçılar için de nesnelerin dış görünüşleri değil, nerdeyse unutulmuş iç gerçekliği ilginç hale gelmeye başlamıştır. Bu araştırma kapsamındaki resim çalışmalarında dış dünyadan alınan izlenimlerle kişisel birikimlere bağlı olarak nesneleri görme biçiminde oluşan değişimler; kişinin kendisini ve dolayısıyla evreni anlamasına, ”varoluş“ u sorgulamasına olanak tanıyıp, yaşamı anlamlandı rabilmede yeni açılımlara ulaştırabileceği fark edilerek, nesnelerin görünmeyen asıl gerçekliğine, yani kendi gerçekliğine ulaşabilmenin yollarını açmıştır. Bu çalışma sürecinde yaşanan plastik sorunları anlama ve çözüm çabalan, yeni arayışları ve çözüm yollarını da beraberinde getirmiş ve evrenin sonsuz zenginliği içindeki gizemi ”kendiliğindenliği"nden kurtarıp yeniden anlamlandırılabilineceğinin farkmdalığı ile kendi farkındalığının yaşanmasına olanak tanıyabilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The object, defined as anything which can become a subject to human knowledge, is at the same time a means for self-recognition and a sign for self-creation. When we perceive art history as human-object relationship, we recognize that human beings sometimes imitated the objects, sometimes turned them in to symbols and other times reinterpreted them as mental beings. In this sence, humans and objects are always in an interraction. The new social structure, graving parallel to the technological improvements, caused the human being, who is having a hard time constructing his own life style, to alienate from the nature and also from himself. This stiuation raised a need in artists to perceive and rearrange the object in an authentic way by leaving their old habbitual perceptions tightly connected with the phsical appeareance of the obcet. Human being, who is trying to find the meaning of“existance”through his search for truth, inorder to“dominate the nature”, as well as to feel safe in the mysterious eternity of the universe, headed towards the“organisation of nature and the relationships in it on a mental level”. Until Renaissance, in a sence, artists saw everything trough the eyes of the totem, the king or the god. But starting from Renaissance Period, recognizing a human being as a person and trusting his intellect, artists developed a self confident approach towards the nature. For this reason, in classic arts- like Classicisim, Romantism and Renaissance- human being is perceived as superior, the most nobel and the most privileged among allIV other beings. Via this trust to human mind, instead of the outer look, the almost forgotten inner realitiy of the object became more and more interesting. The art works of this research brought some changes in perception of the object depending on the impressions driven from the outer world and the personal aggregations of the artists. These changes let an interrogation on existance so that a self realisation and a new understanding of the universe is achieved and opened up ways to reach an unvisible original reality, in other words, a self reality. The plastic difficulties faced through out the working process brought new quests and new ways to solve problems. This process helped the artist to take the mystery, lying in the infinite richness of a reinterpretation and let an experience of a self awareness at the same time.