Jandarma Okullar Komutanlığı Öğretim Başkanlığı çalışanlarının örgütsel bağlılık düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of organizational commitment levels of the employees of directorate of education in Jandarmerie School Command
  1. Tez No: 144257
  2. Yazar: ORHAN FAZLIOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DR. ERGİN EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Örgütsel bağlılık bireyin örgütüne yönelik olarak geliştirdiği bir tutumdur. Bilindiği üzere yöneticilerin başarıları, işleri diğer çalışanlar yoluyla ne derecede gerçekleştirdiği olgusuna dayandığından, çalışan davranışlarının tahmin edilmesi ve bu davranışların yönetilmesi, yönetici açısından son derece önemlidir. Bireyin belirli bir örgütle özdeşleşme ve örgüte sadakat düzeyini ifade eden örgütsel bağlılık, çeşitli boyutlarıyla birlikte alanyazında çok fazla sayıda tanıma sahiptir. Tarama modelinde gerçekleştirilen bu araştırmada, Jandarma Okullar Komutanlığı Öğretim Başkanlığı Çalışanlarının örgütsel bağlılık düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Örgütsel bağlılık düzeyinin belirlenmesinde Ailen ve Meyefın örgütsel bağlılık tanımı ile bu konuda geliştirdiği ve alanyazında çoğunlukla tercih edilen ölçek esas alınmıştır. Geliştirilen ölçme aracı evrenin %47'sine (119 çalışan) uygulanmıştır. Uygulamadan elde edilen veriler üzerinde, aritmetik ortalama, standart sapma, korelasyon, t testi, F testi ve Tukey testi teknikleri kullanılarak istatistiksel çözümlemeler yapılmıştır. Yapılan çözümlemeler sonucunda şu sonuçlara ulaşılmıştır. 1. Jandarma Okullar Komutanlığı, öğretim Başkanlığı Personelinin duygusal bağlılık düzeyinin (üst düzeyde), devam bağlılığına (orta düzeyde) göre daha yüksek olduğu, 2. Duygusal bağlılık yönü yüksek olanın devam bağlılığı yönünün düşük; devam bağlılığı yönü yüksek olanın duygusal bağlılık yönünün düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır.11 3, Öğretim Başkanlığı Personelinin Kişisel özelliklerine Göre örgüte Bağlılık Düzeyi: a. Jandarma Okullar Komutanlığında öğrencilere ders vererek öğretmenlik görevi yürütenler ile diğerleri arasında, sivil personel ile askeri personel arasında örgütsel bağlılık düzeylerinde bir farklılık bulunmadığı soncuna ulaşılmıştır. b. Deneklerin oturdukları konut türlerine, yurtdışı kurs ya da göreve gönderilmiş olmalarına, öğretim Başkanlığındaki görev sürelerine, cinsiyet durumuna, eğitim seviyelerine göre örgütsel bağlılık düzeylerinde anlamlı bir fark olmadığı, soncuna ulaşılmıştır. C. Çocuk sahibi olan deneklerin ve kurum hizmet süresi fazla olan deneklerin örgütsel bağlılık düzeylerinin daha yüksek olduğu, soncuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Organizational commitment is an employee's attitude orientated toward his or her organization. It is very important for the manager to estimate the employee behavior and to manage it; because as it is known that managers' success depends on getting things done through other people. Organizational commitment which means the state of individual identification with and loyalty to the organization, has many definitions with its various dimensions in the literature. In this survey type research, it is intended to evaluate the state of organizational commitment of the employees of Directorate of Education in Jandarmerie School Command. The definition and the questionnaire of Allen & Meyer, which is mostly pereferred in the literature, was heavily used to measure the organizational coimmitment. Questionnaire was administered to 47% (119 employees) of the population. Means and standart deviations were calculated, t-test, F-test, Pearson corelation and Tukey-test techniques were used and statistical analyses were made on gathered data. After the analysis, these conclusions have been reached. 1. Employees of Directorate of Education in Jandarmerie School Command have an affective commitment higher than continuence commitment 2. The ones who have a higher affective commitment have less continuence commitment and vice versa. 3. Level of Organizational commitment based on the demographic features of Employees of Directorate of Education:IV a. There is no difference in the organizational commitment level between the ones who are instructors and who are not; and between civilian and military personel either. b. There is no difference in the organizational commitment level among the groups based on lodging types, educational degrees, having course or assingment in foreign countries, sex and departmental tenur. c. The ones who have kids, and the ones who have a longer organizational tenur have a higher level of organizational commitment.