Plastik imgelerle otorite
Authority with plastic images
- Tez No: 144260
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSNÜ DAKAK
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
m ÖZET Otorite, yetke, sulta anlamında olup, toplumsal bir sistem içinde ortaya çıkan kurumsallaşmış meşru güce; o türden güce sahip bireye verilen addır. Bu çalışma kapsamında üzerinde durulan nokta ise, otoritenin tanımının yanı sıra, otoritenin niteliklerinin çağrıştırdıklarıdır. Güçlü ve zayıf arasındaki bağ, güçlü olanın zayıf karşısındaki belirleyici rolü ve bu rol aracılığıyla, güçlü olanın zayıf olam, kendi gücü ve anlayışı doğrultusunda bir biçime sokması otoritenin nitelikleri arasındadır. Resim sanatı, genellikle, estetik duygu ve bilinçle yapılır. Bununla birlikte, Rönesans'tan bu yana resim sanatının, güzellik duygusu ile estetik bilinci içermesinin yam sıra, eleştirel bir bilince de sahip olduğu görülmektedir. Sanatçılar bir yandan estetik haz yaratan yapıtlar ortaya koyarken, diğer yandan da toplumun egemen imgelerini yıkarak eleştirel bir bilinç geliştirmişlerdir İmge, konu, tema veya kullanılan ifade dili ne olursa olsun, vazgeçilmez bir sanatsal öğedir. Alegori ve metafor, imgenin tarzlarıdır ve bunlara baş vurularak farklı imgeler yaratılabilir. İmgelerle yoğrulu bu yaratma süreci, aynı zamanda, yapıtla, yaratıcısı arasındaki sürekli bir oluş süreci ve dönüşümünde anahtarıdır.“Plastik İmgelerle Otorite”adh bu çalışmanın, genel yapısı içinde“benin”durduğu yer, otoritenin ezici gücüne maruz kalan ve sorgulayan bir“ben”olarak tanımlanabilir. Ya da başka bir deyişle, gelenek, görenek, kanun ve kurallar otoritesinden oluşan yaşam içindeki“benin”, otoriteyi içsel algılayışı olarak. Bu algılayışın, yapıtlara dönüşümü ise, daha çok bir tanımlama ve sorunları saptama şeklinde ifade edilebilir.“Benin”otoriteye ve yarattığı travmalara ilişkin bir çözüm önerisi yoktur. Çünkü çözüm, bir ölçüde sistemin ve işleyişin dışına çıkılarak üretilebilir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Authority which means legal power or the right to manage is a name given to an institutionalized, legal power which occurs in a social system and to an individual who owns such a power. The purpose of this study is to define authority and to understand what the word recalls. The relation between the strong and the weak, the dominant role of the strong according to the weak, and the power of the strong to determine the weak according to his/her point of view are some qualities of the authority. Art of painting can be defined as the combination of emotion and conscious. However, starting from the Renaissance it is seen that the art of painting has a critical point of view as well as it contains a sense of beauty and aesthetic. The artists create aesthetic sense in their works and on the other hand they developed a critical conscious destroying the dominant images of the society. Whatever an image, subject, theme or the language used, it is an unavoidable art element. Allegory and metaphor are styles of is, an image and different images can be created applying to these concepts. A creating process full of images is at the same time a key concept for transformation and happening process between the picture and its creator. In this study called 'Authority with plastic images', where the concept T stands can be defined as an T exposed to the authorities dominant, unpleasant power and questioning T. In other words, it can be defined as the inner perception of the authority of T, surrounded by authority of law, customs and rules in life. This understanding, can be said that, is converted into painting as definitions and defining the problems. 'I' does not have solutions to the authority and traumas created by itself. Because the solution can be found out of the system and the way it works.