Öğretmenlere göre; Okul müdürlerinin vizyon geliştirme, paylaşma ve uygulama aşamalarına, öğretmenlerinin katılımını sağlama düzeyleri.
According to the teachers, the principals' level of enabling teachers' participation to the steps of vision development, sharing and application.
  1. Tez No: 144259
  2. Yazar: MUHAMMET ELÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ERÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
IV ÖZET Yapılan bu araştırmada, yönetim alan yazınına yerleşen“Vizyon”kavramı ilköğretim okulları düzeyinde araştırılmıştır. Vizyon, okulun gelecekte ulaşmak istediği noktaya ışık tutan ideali, paylaşılan zihinsel imajı, resmi ve düşüncesidir. Eğitim kurumlarının“Ne olmak istediklerini”vizyonları açıklar. Misyon ise okulun varoluş nedenini ve amacım ortaya koyar. Eğitim kurumlarının ''Niçin var olduklarım“ misyonları açıklar. Çalışmamn bölümlerinde, vizyonun kurumlar için ”Daha iyi bir gelecek yaratmak!“ anlamına geldiği, stratejik açıdan yönetilebilecek bir olgu olduğu, paylaşılan bir vizyon yaratılmasının kurumlar açısından önemi ve vizyon yöne-timinin mahiyeti konularına yer verilmiştir. Araştırmada, öğretmenlere göre; okul müdürlerinin vizyon geliştirme, paylaşma ve uygulama aşamalarına, öğretmenlerinin katılım düzeylerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Araştırma kapsamına, Ankara İli Mamak İlçesi belediye sınırları içindeki ilköğretim okulları seçilmiştir. Bu okullardan, A tipi olan ve bir yıl ve bir yıldan daha fazla asil müdür (müdür olarak atanan) olarak çalışan müdürlerin 36 okula anket uygulanmıştır. Anket uygulanan bu 36 okulun 940 öğretmeninden 280 öğretmen seçilmiştir. 280 öğretmenden anketle veri elde edilmiştir. Araştırmacı tarafından geliştirilen anketle elde edilen verilerin çözümlenmesinde istatflcsel teknikler kullamlmıştır. Araştırmadan şu sonuçlar çıkarılmıştır: 1. Öğretmenler, okullarındaki vizyonu geliştirme, paylaşma ve uygulama çalışmalarım ”orta“ düzeyde katıldıklarım belirtmişlerdir. 2. Öğretmenler öğrenim durumlarına göre ; okul müdürünün vizyon geliştirme aşamasına ön lisans mezunları ”orta düzeyde“, lisans mezunları ve lisansüstü mezunları ”üst düzeyde“ ; okul müdürünün vizyonunu paylaşma aşamasına, ön lisans mezunları, lisans mezunları ve lisansüstü mezunları ”orta düzeyde“; okul müdürünün vizyon uygulama aşamasına ise, ön lisans ve lisans mezunları ”orta düzeyde“, lisansüstü mezunları ”üst düzeyde“ katıldıklarım ifade etmişlerdir. 3. Öğretmenler branşlarına göre ; okul müdürünün vizyon geliştirme aşamasına sınıf öğretmenleri ”orta düzeyde“, diğerleri ”üst düzeyde“ ; okul müdürünün vizyonunu paylaşma aşamasına, sınıf öğretmenleri ve diğerleri ”orta düzeyde“ ; okul müdürünün vizyon uygulama aşamasına ise, sınıf öğretmenleri ve diğerleri ”orta düzeyde“ katıldıklarım belirtmişlerdir.4. öğretmenler kıdemlere göre ; okul müdürünün vizyon geliştirme aşamasına, 1 - 10 yıl arası kıdemi olan öğretmenler ”üst düzeyde“, 11 -20 yıl arası kıdemi olan öğretmenler ”orta düzeyde“ ve 21 - 30 yıl arası kıdemi olan öğretmenler ”üst düzeyde“; okul müdürünün, vizyonunu paylaşma aşamasına, 1-10 yıl arası kıdemi olan öğretmenler ”üst düzeyde“, 11-20 yıl arası kıdemi olan öğretmenler ve 21-30 yıl arası kıdemi olan öğretmenler ”orta düzeyde“ ; okul müdürünün vizyon uygulama aşamasına ise, 1 - 10 yıl arası kıdemi olan öğretmenler, 11-20 yıl arası kıdemi olan öğretmenler ve 21-30 yıl arası kıdemi olan öğretmenler ”orta düzeyde" katıldıklarım belirtmişlerdir. Nisan, 2004.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this research the concept“Vision”, which is settled in the literature of management area, is studied in the level of primary schools. Vision is the target that brightens the point the school want to reach and it is a shared mental image and thought of the school. The vision of the schading explains“What they want to be”.Mission implies the reason of the school's existence and the purpose of the school The mission of the school's explains“Why they exist”.In this study as a concept the vision, which has the meaning of“Creating beter future!”for the institutions, takes place. Morever, for the vision being a feet that can be managed strategically is another topic in this research. Furthermace, the importance of creating a shared vision for the institutions is also a topic of this study. In addition to this, this research includes the subject of management situation of vision. In this investigation, according to the teachers the steps of vision development, sharing and application of the managers of the schools and the detennination of the level of teacher's participation are studied. In this research, 280 teachers out of 940 in 36 schools in which the manager is working as a principal for a year or more than that in in the type of primary schools in the Municipality of Mamak in Ankara are selected. 36 schools in the data is collected from 280 teachers. The statistical technigizer were used in the solution of the acavired data with the questkmare that is developed by the researcher. The results of this research are: 1. The teachers evaluate the vision development of the manager as“middle”, the vision sharing as“middle”, the ampliation of vision is“middle”. 2. According to the level of the teacher's education ; the vision development of the managers for the undergraduate is middle, for the bachelor's degree and the graduate is labelled as“high”; the step of vision sharing of the managers the undergraduate, the bachelor's degree and the graduate is labelled as“middle”; the vision application of the managers is defired as“middle”, by the undergraduate and bachelor's degree, for the graduate it is“high”. 3. According to the branch of the teachers ; the step of vision development of the managers is defined as middle by the class teachers, the others define it“high”, the vision sharing step of manager is said as“middle”by the class teachers and the other teachers; the step of vision application of the teacher is expbined as“middle”.vıı 4. According to the seniority of the teachers ; the development of the managers of the school is labelled as“high”, by the teachers who have 1 - 10 years of seniority,“middle”by the teachers who have 1 1-20 years of seniority and“high”by the teachers who have 21 - 30 years of seniority; the step of the vision sharing of the manager of the school is de&ed as“high”by the teachers who have 1-10 years of seniority,“middle”by the teachers who have 11-20 years and 21 - 30 years of seniority; the vision application of the managers of the school is expbined as“middle”by the teachers who have 1-10 years, 1-20 years and 21-30 years of seniority. April, 2004.