Otistik çocuğa sahip ailelerin aile işlevlerinin incelenmesi
Ezamination of family functions in families with autistic children
  1. Tez No: 144267
  2. Yazar: GÜLSEN BİRCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ DEMİRÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
ÖZET Bu çalışma otistik çocuğa sahip ailelerin aile işlevlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, aile işlevleri ile ailenin ve otistik çocuğun bazı özellikleri, otistik çocuğun gelişimi ve tamdan başlayarak tedavi sürecinde karşılaşılan sorunlar arasındaki ilişkiler ele alınmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma evreni Gülhane Askeri Tıp Akademisi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda otizm tanısı konulan 3-12 yaş grubu çocuğa sahip ailelerdir. Araştırmanın verileri 2004 Ocak- Şubat aylan arasında, araştırmacı tararından geliştirilen soru kağıdı ve 'Aile Değerlendirme Ölçeği' ile toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde yüzde, frekans, aritmetik ortalama, pearson çarpım momentler korelasyonu“r”, ortalamalar arası farkın önemlilik testi“t”, ANOVA varyans analizi“F”kullamlmıştrr. Aileler otistik çocuk yetiştirirken ekonomik, duygusal, aile ve çevresel sorunlarla karşılaştıklarım ifade etmişlerdir. Aynı zamanda çocuklarının geleceği konusunda endişe ve kaygılarını dile getirmişlerdir. Bu sorunların çözümünde profesyonel yardım almadıkları, sorunlarını kendi kendilerine çözümledikleri belirlenmiştir. Ailelerin sosyal hizmet uzmanlarından yeterince yardım almadıkları, sosyal hizmet uzmanının rol ve görevleri konusunda bilgilerinin yeterli olmadığı bulunmuştur. Otistik üyesi bulunan ailelerde hesaplanan Aile Değerlendirme Ölçeği puan ortalamaları ölçeğin her alt boyutunda düşük bulunmuştur. Aynı durum, tek tek aile üyeleri için de geçerlidir. Ailelerin bazı özellikleri ile aile işlevleri arasında ilişki aranmıştır. Otistik çocukların babalarının yaşları ile aile işlevlerinin yedi alt boyutundan sadece genelIll fonksiyonlar işlevinde; otistik çocukların annelerinin yaşlarının ise aile işlevlerinin yedi alt boyutundan sadece problem çözme işlevinde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Otistik çocukların annelerinin eğitim düzeyleri ile aile işlevlerinin genel fonksiyonlar alt boyutu arasında negatif bir ilişki bulunmuştur. Anne babanın evlilik süresi ile aile işlevlerinin iletişim, roller ve duygusal tepki verebilme alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Otistik çocuğa sahip ailelerin, aileye ilişkin sorunla karşılaşma durumu ile aile işlev puanlan arasında sadece problem çözme alt boyutunda anlamlı bir fark saptanmıştır. Ailenin ve çocuğun bazı özellikleri, otistik çocuğun tedavi ve gelişmesine ilişkin özellikleri ile aile işlevleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Otistik çocuğun bakımının zor ve uzun zaman alması nedeniyle anne babaların kendilerine ve diğer çocuklarına zaman ayıramadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This study aims to define some features of families that have autistic children. In the research, the evaluations of family functioning, some aspects of autistic child, its development and its treatment while establishing a connection between the above and functioning of such families has been dealt with. The work in hand has been conceived as a relational surveillance model. The corpus of the research includes assessments families with children diagnosed with autism in the age-group of 3 to 12 by the Child Psychological Health and Care/Treatment subdepartment of Gulhane Military Medical Acedemy. The datum of the research was compiled between January and February 2004 by means of family assessment device and questionaire. In the process of datum analyze; this devices were looked in terms of percent, frequency, mean,“r”moments correlation of pearson product,“t”test and variant analyze, respectively. By means of these methodologies, the families communicated that they encountered economical, family emotional and environmental problems during the autistic child-raising process. And they also express that they have some anxiety and worry about their future. In addition these, it was determined that they have never received any professional help but solved the problems themselves. Furthermore the families clarified that they neither received any help from nor adequate information about social workers' responsibilities and functions. The family assessment averages for those with autistic children are so points lower them for families with normal children. And this is also true of assessment point averages for individual members of families. As is mentioned above, analysis has been done to determine if there is a connection between family features and functionings. The meaningful relationship was found between Fathers' ages of otistic child with just general functioning of seven subcategories of family functioning and between its mothers' ages with justproblem solving of seven subcategories of family functioning. Also it has been found that there is a negative correlation between the subcategory of general family functioning and mother's poor education. Beside these, it has been determined that a meaningful relation between lenght of marriage, affective responsiveness, roles and comminication of family functioning sub-categories exist. It has been determined that a meaningful difference exist in subcategories of problem solving between family problems and family functioning points. It can be concluded from this work that having an autistic child does not cause any unhealthiness in family functioning. No meaningful connection could be found between family functioning and some features related to development and treatment of autistic children. And finally it can be claimed that autistic children require such exhaustive and prolonged treatment that parents can not find enough time to look after themselves or other children.