Yaş verilerinin tutarlılığının analizi ve iktisadi açıdan önemi: 1935-2000 örneği
An Analysis of the consisttency of the population age data and its economic import: Case of Turkey between 1935-2000
  1. Tez No: 144271
  2. Yazar: MEHTAP DEDEOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET İktisadi alandaki bir çok göstergenin hesaplanmasında nüfus verilerinin kullanıldığı düşünülürse bu verilerin doğru olması son derece önemlidir. Gelişmekte olan bir çok ülkede olduğu gibi, Türkiye'deki nüfus sayımlarından elde edilen yaş dağılımlarında da hatalar bulunmaktadır. Bu hatalar hem sayımda cevaplayan kişilerden hem de sayımı yapan kişilerden kaynaklanabilmektedir. Yaş bildirim hatalarının tespit edilmesi ve düzeltilmesinde birçok demografik analiz yöntemi kullanılmaktadır.“Shorter-Demeny Yaş Düzeltme Yöntemi”bu yöntemlerden biridir. Bu çalışmada, 1935-2000 yıllan arasındaki nüfus sayımlarından elde edilen yaş ve cinsiyet verilerinin tutarlılığının analiz edilmesi ve yaş gruplarına göre nüfus dağılımına“Shorter-Demeny Yaş Düzeltme Yönteminin”uygulanmasıyla düzeltilmiş yeni yaş dağılımlarının elde edilmesi amaçlanmıştır. Yöntem uygulanırken 5 yıllık dönemler halinde Nüfus Sayımlan kullanılmıştır. Nüfusun yaş yapısının yanında nüfus artış hızı ve Türkiye nüfusu yapısının değişimi iktisadi ve demografik olarak analiz edilmiştir. Çalışma durumu ile ilgili analizlerde ve araştırmalarda nüfusun yaş dağılımı üç geniş yaş grubu içinde ele alınmaktadır. Bu yaş grupları; '^044“, ”15-64“ ve 65 ve daha yukan yaştaki nüfustan oluşmaktadır. ”0-14“ yaş grubu ekonomik olarak faaliyet hayatına girmemiş çocuklan, ”1S«64“ çalışma çağında bulunan yetişkinler ve ”65 ve daha yukan yaştaki nüfus“ ise ekonomik olarak faaliyet çağını geçmiş nüfus anlamına gelmektedir. Çalışmada bu üç yaş grubunun, ”Shorter-Demeny Yaş Düzeltme Yönteminin" uygulanması sonucunda elde edilen yeni yaş dağılımına ve sayımlardan elde edilen yaş verilerine göre analizi yapılarak, yıllara göre değişimi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Given that population data are used in calculating most of the economic indicators the accuracy of such data becomes an important issue. As is the case in most of the developing countries, there are some errors in the age distributions obtained from the population censuses in Turkey. These errors in effect arise from both the respondents and enumerators and stand in need of correction. From among a number of methods utilized in the analysis of demographics and correction of misreported age data, the Shorter-Demeny is a case in point. This study aims at first analyzing the consistency of the age and sex data obtained from the Population Censuses in the 1935-2000 periods; and second working out the new corrected distributions of the age groups for the five year brackets by using the Shorter-Demeny Age Correction Method. From an economic and demographic standpoint, the population growth rate and shifts in the population structure are also investigated in the process. With regard to the studies about work status, the age distribution of the population is carried out in three age group categories: namely, 0-14, 15-64, and 65- over. The first category denotes the children who are not economically active; the second does so the adult at the working cohort; and the third refers to the segment beyond productive labor. The present study analyses the shifts in the patterns of the age groups in time, on the basis of the new age distributions as obtained by the application of the Shorter-Demeny Age Correction Method as well as the age data from the censuses. !