Resimde oyun
Game in painting
- Tez No: 144272
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSNÜ DOKAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Oyun insanoğlunun varlığıyla ortaya çıkmış beraberinde çeşitli bilim dallarının tartışma konusu olmuş, bugüne kadar çekiciliğini kaybetmeden süregelmiştir. Mağara resimleriyle başlayan bu ifadesel arayış, kendini oyalamak için farklı uğraşlar bulan, keyif alan insanın sanatsal yaratımlarında da ortaya çıkmıştır. Bu yaratım bazen oyuncaklarda, bilmecelerde, tekerlemelerde, şarkılı- sözlü oyunlarda hayat bulurken, kimi zaman da büyüklerin toplumsal oyunlarına, hareket ve tepkilerine dönüşmüştür. Bu bağlamda insanın ruhsal ve bedensel yönden aynmlanmış bir zaman içinde, belli kurallar çerçevesinde naifçe sergilediği davranışlar inceleme konusunu oluşturmaktadır. Bireyin oyuncaklarla oyun oynarken üstlendiği, kurduğu ilişki, kişinin imge dünyasından çıkıp simgesel anlatımına, yaratımına dönüşmüştür. Teorik olarak sanat tarihinde oyunun yeri, ele almış şekilleri, sonuçlan ile etkilediği sanatçılar ve eserleri incelenmeye çalışılmıştır. Plastik anlamda oyun; sosyolojik ve psikolojik olarak çatışmaları ve birlikteliği ile iç içe ele alınırken kişinin psikolojik yansımaları figürler üzerinde verilip tuval boyutlarında bu şölen oyuna dönüştürülmeye çalışılmıştır. Oyun mekânları ile oyuncaklar öne çıkartılıp sportif oyunlar da araştırılmış, izlenim olarak oyunun çocuksuluğu ve düş dünyasının gerçekler ile kopma noktası gözler önüne serilmiştir. Oyun atmosferinde geçen bu çalışma tamamen deneysel bir dizi resimden, sanat tarihi temelli araştırmalardan ve görsel kaynaklardan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Game, which was born with the existence of human being, has been the subject of various branches of science and has extended upon the present without loosing its attractiveness. Although mankind has completed his evaluation, this explanatory search which began with cave paintings, has also appeared in the artistic creations of man, who finds different occupations to busy himself. While these creations sometimes have appeared in toys, riddles, tongue twisters and games with lyrics and melody, sometimes they have turned into the social games, movements and reactions of adults. In this sense, the critical approach and the behaviors that man exhibits naively within the framework of certain rules at a time which is separated spiritually and physically have been the subjects of researches. The relationship that individual constructs between the new identities which he undertakes while playing with toys and his own identity has changed from image world into symbolic interpretation and creation. Theoretically, the place of game in the history of art has been explained according to the way it is interpreted, the artists that are affected by its results and their works. In its plastic meaning, game has been thought to coincide with its sociological and psychological disputes and companies and while the psychological reflections of individual have been presented through the figures, this ceremony has been transformed into a game in the dimensions of canvas, while the places of games and toys have had priority, even the sports games have been researched and the childishness of game and the breaking point between the reality and the dream world have been highlighted. This study occurs in a game atmosphere in a serial of completely experimental drawings and the researches which are based on the history of art and visual resources.