Resimde göstergeler ve kurgusal biçimler ilişkisi
The Relationship of signs and fictional forms in painting
- Tez No: 63741
- Danışmanlar: PROF. M. ZAHİT BÜYÜKİŞLEYEN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bir dilbilim terimi olarak“gösterge”bir biçim aracılığıyla bir içeriğe gönderme yapar. Sözgelimi edebiyat bunu sözcükle, sinema görüntü ile, resim de biçim ve renk ile yapar. Gösterge bir şeyin yerine geçtiğine göre demek ki sanatta sürekli olarak iletiler zinciri ile karşı karşıyayız. Zaten çağdaş göstergebilim de yaşantımızın tamamen göstergelerle kuşatılmış olduğunu öne sürüyor. Bundan hareketle bir sanat yapıtını anlamak için sadece onun plastik dilini çözmek yetmiyor. Onu bir gösterge olarak kabul edip, tarihsel, toplumsal, düşünsel içeriklerini de açmak gerekiyor. Ortaçağdan günümüze kadar uzanan göstergebilim tartışmalarının çeşitliliğinden ortaya çıkan sonuç bu yüzden hepimizi çok ilgilendiriyor: Gösterge salt okunabilen, betimlenebilen, somut durumlarda değil, sanat gibi mutlak olarak bir bildiri iletme zorunluluğu bulunmayan tüm kültür alanlarında da vardır ve onları çözmek için çabalamalıyız. Ancak şunu unutmamak gerek; sanatçının yaratma özgürlüğü göstergelere sınırsız işlevler yükler. Beuys, Ramsden, Kosuth, Buren vb. gibi sanatçıların işlerinde göstergeler sanatın diline yabancılaşmadan ileti sunarlar. Bu yüzden sanatta göstergelerin konumu özerk ve keyfidir. Kimi sanatçıların yapıtlarında göstergeler bir mesaj olarak da görülürken, kimilerinde sanatsal amaçlı olurlar. Ama sanat yapıtı sonuçta bir kod, bir göstergeden başka bir şey de değildir. Başka bir deyişle resimde en soyutlanmış biçim bile bir göstergedir. Bu çalışmada göstergebilimle ilgili kuramsal yaklaşımlar incelenmeye, araştırılmaya devam ederken, uygulamalı çalışmalar da buna paralel olarak yürütülmüştür. Tez kapsamındaki resim ve enstalasyonlarda göstergelerin nasıl ele alınacağına resmin olanakları içinde karar verilmiştir. Bunda Kandinski'nin“İçsel Zorunluluk İlkesi”nin de önemli etkileri olmuştur. Doğa gözlemiyle oluşturulan farklı biçimler birer gösterge olarak kabul edilmiş, bunlar, kesilip, parçalanarak kendi aralarında yeniden birleştirilmişlerdir. Bu tür bir biçimetüdü için“Kurgusal”nitelemesi uygun görülmüştür. Ortaya çıkan yeni kurgusal biçimlerde nesnelerin ipuçları görüldüğü için gösterge yine de varlığını korumuştur. Bunlar göstergebilimdeki görüntüsel göstergelerdir. Biçimlerdeki organiktik endişesi, Mehmet Siyah Kalem figürleri, Uzakdoğu resmi ve kaligrafisi, Gölge Oyunu (Hacivat Karagöz vb.) gibi farklı kaynaklardan türemiştir. Çalışmalar tuval, bez, enstalasyon olarak sürdürülmüştür. Özellikle bez çalışmalarda kumaş (toz) boyasının bez ile kurduğu ilişki sonucunda renkçi ve yüzeyci bir tavır ortaya çıkmıştır. Kurgusal biçimler tuval ve bezlerde yanyana, alt alta sıralanarak yer almışlardır. Bu noktada göstergebilirndeki“dizgesellik”ten yararlanılmıştır. Modüllerdeki yinelenmenin sınırını, yapıtların yer alması düşlenmiş yüzeyleri belirlemiştir. Büyük mekan ya da yüzeylere göre resimlerin boyutları ve renkli yüzeyleri de büyümüş ya da küçülmüştür. Buna bağlı olarak da modül sayısı çoğalıp azalmıştır. Modüllerin çalışmalarda ritm ve enerjiyi sağlayabileceği düşünülmüştür. Öte yandan da modüllerin büyük renkli boşluklarla ilişkileri denenmiştir. Enstalasyonlarda ise, göstergelerin bildirişim (düzanlam-yananlam) işlevleri belli konseptler bağlamında ele alınmıştır. Ancak plastik dil hiç bir zaman gözden kaçınlmamıştır. Göstergeler ve kurgusal biçimlerle“özgün”,“rahat”bir anlatım dili amaçlanmıştır. Tez süresince yürütülen tüm çalışmalarda göstergenin mesajı olsun olmasın onun resimsel zorunlulukla kurduğu ilişki irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY As a linguistic term“sign”refers to a context by a form. Literature, for example, does this with words, cinema with visual effects and painting with form and colours. Since sign takes something else places this means there is a continual chain of messages. Therefore contemporary semiology suggests that our present life is 'sieged' by the signs. From this point it can be said that in order to understand an art work analyses of visual elements is not satisfactory. What seems to be necessary is that to take it as a sign and investigate the historical, sociological context. Because of this the outcome of the divers arguments over semiology since the middle ages must be of our interest. Not only in readable and identifable concrete situation but also in cultural areas, for example arts, which sending messages is not obligatory, there is a need to analyse the existing codes. It should not be forgotten: freedom of the artistic creativity enforces limitless functions to the signs. Signs in works of Beuys, Ramsden, Kosuth, Buren etc. offers messages without cutting off themselves from the language of art. Therefore the place of the signs in an art work is autonom and random. While signs appear as messages in some of the artists' works in some of others works take place for artistic purpose. In total, an art work is nothing but a sign and a code. In other words, even the most abstract form is a sign in a painting. This study aims to investigate theoretical issues, tendencies in semiology and also carry on the practical works in the same path (in relation with or in a parallel manner). The signs in the paintings and the installations included in this study will be examined within the limitation of painting. Kandinsky's“The Principle of Inner Obligation”has also impartant influence in this understanding. Each of different forms those have been developed through observation of nature have been accepted as 111different signs. And these forms have been developed by tearing, cutting into the pieces then assamled them together. Fictional, is a term, is thougth to be appropriate for identification of investigation of these forms. Due to the clues of objects were embodied within the new fictional forms, the signs are still continued their existence. These forms are icons in semiology. Intention to create organic forms is adopted from different sources i.e.; Mehmet Siyah Kalem Figures, Far Eastern Paintings and calligraphies. Works have been continued on canvas and fabric and as installations. The result of pigment and fabric relationship-process-especially on fabric works, demonstrated a tendency towards colour and surfaces. Fictional forms have been organized side by side and one under the other on canvas and fabric works. At this point I had benefited from the“systematic”in semiology. Number of the modules had been determined by surfaces where they will be hung on. According to the dimensions of the spaces or surfaces both dimensions and colour patterns of works were enlarged and/or reduced. For this reason the number of the modules would be able to provide the rhythm and energy in the works. On the other hand relationship between large colour patterns and modules had also been experienced. Declerations of functions of signs (denotation-connotation) had been dearth in connection with certain concepts in installations. Nevertheless plastic language had never been overlooked. A“pacular”and“comfortable”language had been aimed by using signs and fictional forms. In the processes of the dissertation (including practices) the sign, whether or not it has a message, has been experienced in relation to artistic obligation. IV