Postmodern representations of the author in John Fowles's Mantissa and Peter Ackroyd's Chatterton
John Fowles'in Mantissa ve Peter Ackroyd'un Chatterton romanlarında postmodern yazar betimlemesi
  1. Tez No: 144286
  2. Yazar: BARIŞ METE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL OPPERMANN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezin amacı, John Fowles'in Mantissa ve Peter Ackroyd'un Chatterton adlı romanlanndaki yazar karakterlerin konumlarını, yapısalcılık sonrası ve postmodern kuramlar çerçevesinde değerlendirmektir. Her iki romandaki yazar karakterler 'postmodern yazar' kavramı çerçevesinde incelenerek, roman yazarının geleneksel anlamdaki konumundan nasıl sıyrıldığı ve yaratıcı olmaktan çok, nasıl kurgusal bir gerçekliğe büründuğü tartışılmaktadır. Giriş bölümü, zaman içerisinde yazar kavramı üzerinde meydana gelen anlamsal değişimin detaylı bir incelemesini ele alır. Klasik dönemden başlayıp, yazarın sahip olduğu varsayılan kendine ait yetkide meydana gelen önemli değişim, postmodern döneme kadar incelenir. Bu tarihsel incelemenin asıl amacı, yazar kavramına yapısalcılık sonrası ve postmodern kuramlarm getirdiği farklı bakış açılarının önemini vurgulamaktır. Tez içinde özellikle Roland Barthes ve Michel Foucault gibi iki önemli kuramcının görüşleri yazar kavramı üzerindeki tartışmayı göstermek için kuUamlmaktadır. İlk bölüm, betimlediği yazar karakterin, simgesel anlamda yazarın ölümünün ve geleneksel konumunu nasıl kaybettiğinin tartışıldığı John Fowles'in Mantissa romanım inceler. Ana karakter olan yazar ve onun yarattığı karakter, ilk olarak metnin içerisinde dil tarafından şekillendirilen metinsel yapılar olarak gösterilir. Daha sonra ise, yalnızca kendi metninin sınırlan çerçevesinde varolabilen bir figür olarak betimlenen yazar karakter ele alınır. Tezin ikinci bölümü, Peter Ackroyd'un Chatterton adlı romanındaki yazar karakterlerin incelenmesinde, romandaki tüm yazar karakterlerin nasıl romanın kurgusal dili tarafından oluşturulan figürler olduğunu tartışmaktadır. Burada, karakter yapısı üzerindeki üstkurgusal etkilerin önemi vurgulanmaktadır. Buna ek olarak bu tez, yalnızca varoldukları dilsel sistem içerisinde bir konuma sahip olan yazar karakterlerin geleneksek yazar kimliğinden ne derece ayrıldıkları veHI postmodern birer 'kavram' olarak ortaya çıktıklarını irdelemektedir. Bu yaklaşım çerçevesinde, metinlerin sahip olduğu metinlerarası özellik de bu tezin üzerinde durduğu ilgili bir konudur. Bu tez, Mantissa ve Chatterton'daki postmodern yazar betimlemesinin, yazarın her şeyi bilen ve yaratan anlamdaki ölümünü savunan yapısalcılık sonrası görüş doğrultusunda yazarın yeni konumunu inceleyen bir çalışmadır ve 'yazarın ölümü' teması üzerindeki kuramsal tartışmayı okura sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to evaluate the ontological status of the author- characters in John Fowles's Mantissa and Peter Ackroyd's Chatterton within the scope of certain poststructuralist and postmodern theories. In this evaluation, this study attempts at demonstrating to what extent the character construction in the two novels experiments with the contemporary theories of the disappearance and the death of the author. The introduction makes a detailed survey of the thematic change in the concept of the author. Beginning from the ancient period, the significant shift in the authorial power, and the present postmodern representations of the author figure, is anaylsed in detail. The main focus of this historical analysis is on the poststructuralist and postmodern understanding of the concept of the author. The ideas of the two theorists, Roland Barthes and Michel Foucault in particular, are studied to demonstrate the debate on contemporary position of the author. The first chapter deals with Mantissa in which the author-character is depicted from the perspective of the death of the author. Both the main character and his own creation are first shown as linguistic constructs who appear in the text as paper-figures. Then, the analysis focuses on the author-character as a non- identity who functions only within the limits of his own text. In order to analyse the author-characters in Chatterton, the second chapter similarly works on the metafictional theory of the character construction as all of the author-characters in the novel are depicted as functions of language. In addition, the analysis further shows the author-characters as dead figures who occupy only a verbal position in the linguistic system. Within this approach, the intertextuality of their texts is another significant point that this thesis will also deal with.This study concludes by suggesting that the postmodern representations of the author-characters in Mantissa and Chatterton follows the pattern of the poststructuralist claim of 'the death of the author.'