Denetçilerin öğretmen denetimi etkinliklerinin yerine getirme düzeylerine ilişkin öğretmen görüşleri.
Views of teachers on the performance levels of teacher supervision activities of supervisors.
- Tez No: 144284
- Danışmanlar: DR. ERGİN EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Bu araştırma ilköğretim okulu öğretmenlerinin, denetçilerin öğretmen denetimi etkinlikleri konusundaki görevlerini yerine getirme düzeylerine ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma tarama modelinde yürütülmüştür. Araştırmanın evreni, 2003-2004 eğitim öğretim yılında Ankara ili Mamak ilçesi 25. bölgede bulunan toplam 486 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemine, evreni temsil edecek biçimde 227 öğretmen alınmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tararından geliştirilen anket kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde sayı, yüzde dağılımları ve ortalamalar hesaplanmış ve karşılaştırmalarda t-testi, tek yönlü varyans analizinden (F-testi) yararlanılmıştır. Anlamlılık düzeyi olarak 0.05 alınmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular şunlardır: ilköğretim denetçilerinin dersliğin hazırlanması, ders etkinlMerinin planlanması ve uygulanması, yönetim çevre ilişkileri, mesleki gelişim alanlarındaki etkinliklerin denetimine ilişkin görevlerini“orta”düzeyde yerine getirdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin görüşleri ile öğretmenlerin cinsiyetleri, branşları, öğrenim durumları ve kıdemleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY This study aimed at identifiying the views of the primary school teachers about performance levels of inspectors in teacher supervision duties. The study was designed and carried out in survey model. The population of the study consisted of 486 teacher working in the 25 th region of Mamak, Ankara. 227 teachers were included in the sample. The data were collected through the administration of the questionnaire developed by the researcher. In data analysis, frequencies, percentage and arithmetic avarages, t-test and one way variance analysis (F-test) were utilezed. 0.05 was taken as significance level. The results of the study are; inspectors perform their duties which are preparation of classroom, planning and practice of lesson activities, relationship betwen administration and environment, professional development, in midium level. No significant difference was found betwen the teachers' views regarding their sex, branch, education level and experience.