Özel sektör çalışanlarında iş güvencesizliğinin öz yeterlik ve iş performansı ile ilişkisi
The Relationship between job insecurity, seff-efficacy and job performance in private sector employees
- Tez No: 144294
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLDEN GÜVENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Globalleşme ve artan rekabet gibi değişen sosyo-ekonomik koşullara ayak uydurabilmek için örgütler; şirket küçülmeleri gibi değişimler yaşamaktadır. Bu değişimler sonrasında çalışanlar işlerinin sağladığı özellikleri, daha da önemlisi işlerini kaybetme olasılığıyla karşı karşıya gelmektedirler (Mauno, Leskinen ve Kinnunen, 2001). Görevlerinde kalanlar ise, artan performans baskısıyla başa çıkmak zorunda kalmaktadırlar. İş güvencesizliği algısının çevresel ve bireysel özelliklerden dolayı kişiden kişiye değişiyor olması bu konuya olan ilgiyi arttırmakta ve tüm bunlara bağlı olarak iş güvencesizliğiyle ilgili araştırmaların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu araştırma iş güvencesizliği algısının, iş performansı ve öz yeterlikle olan ilişkisini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Ayrıca cinsiyet, eğitim düzeyi ve kıdemin, iş güvencesizliği algısını yordamaya katkısı incelenmiştir. Araştırma iki aşamadan oluşmaktadır, ilk aşamada iş Güvencesizliği Algısı ve Genel Öz Yeterlik ölçeklerinin geçerlik güvenirlik çalışması yapılarak anketler kültürümüze uyarlanmıştır, ikinci aşamada ise anketler 302 kişilik örneklem grubuna uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, iş güvencesizliği algısının ve öz yeterliğin iş performansını yordamaya katkıda bulunduğu saptanmıştır, iş performansının; iş güvencesizliği algısı ile olan ilişkisi negatif, öz yeterlikle olan ilişkisi ise pozitif yöndedir. İş güvencesizliğine ilişkin algıyı yordamada demografik değişkenlerin ve öz yeterliğin katkısını saptamak için yapılan Hiyerarşik Regresyon Analizi sonucunda; cinsiyet, kıdem ve eğitim düzeyinin iş güvencesizliği algısını yordamada etkili olduğu bulunmuş; iş güvencesizliği algısı ile kıdem ve eğitim düzeyi arasındaki ilişkinin negatif yönde olduğu saptanmıştır. Ayrıca öz yeterliğin, iş güvencesizliği algısını yordamada etkili olduğu tespit edilmiştir.m Araştırma sonunda elde edilen tüm bulgular, literatürde yer alan bilgiler ile karşılaştırılarak tartışılmış ve gelecekte yapılacak araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Organizations as well as downsizing within firms are compelled to change due to the sosio-economic transformation identified as globalization. As a result of such changes employees encounter both the threat of discontinuity of employment and the threat of losing desirable job characteristics (Mauno, Leskinen and Kinnunen, 2001). Those who remain in their jobs, have to cope with the increasing demand on successful performance. As a result researches concerning job insecurity has recently gained importance. The purpose of the present study was to investigate the multiple relations between the perception of job insecurity, job performance and self- efficacy. The impact of gender, education level and tenure on job insecurity were also investigated. The research was conducted in two phases. In the first phase, a pilot study was conducted to test the construct validity and the reliability of the Job Insecurity and the General Self-Efficacy Scale. The main study was conducted with 302 participants working in the private sector. The results revealed that the perception of job insecurity and self-efficacy contributed to the prediction of job performance. The relationship between perception of job insecurity and job performance is negative, whereas the relation between perception of job insecurity and self-efficacy is positive. Hierarchical Regression Analysis which conducted to explore the effects of the demographic variables and self-efficacy in predicting job insecurity reflected the significant effect of gender, education and tenure on perception of job insecurity. There was a negative relationship between both of the demographic variables (tenure, education level) and the perception of job insecurity. In addition, self-efficacy contributes significantly to the prediction of perception of job insecurity. The findings were discussed within the context of literature and suggestions were made for future research.