Kıskançlık, güvencesizlik ve algıların ayrılma niyeti ve performans üzerindeki etkileri: Sağlık sektöründe bir araştırma
The effects of jealousy, insecurity and perceptions on turnover intention and performance: A study on health sector
  1. Tez No: 428247
  2. Yazar: MUSTAFA GÜNALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Türkiye'de son on yıllık dönemde özel hastane sayısında önemli bir artış olduğu görülmektedir. Bu artışın sağlık çalışanları iş gücü piyasasında önemli değişikliklere neden olacağı varsayılabilir. Bu bağlamda, gerçekleştirilen bu çalışmada sağlık çalışanlarının“kıskançlık, iş güvencesizliği, örgütsel destek algısı, örgütsel imaj algısı, örgütsel özdeşleşme, işten ayrılma niyeti ve iş performansları”arasındaki ilişkiler ele alınmıştır. Araştırmanın ana kitlesini kamu ve özel sağlık sektöründe görev yapan ve genel anlamda sağlık çalışanı olarak nitelendirilen doktor, hemşire ve diğer yardımcı sağlık personeli oluşturmaktadır. Araştırmaya, kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenen ve Balıkesir ilinin Karesi, Altı Eylül ve Edremit ilçelerinde faaliyet gösteren kamu hastanelerinde görev yapan 268 ve özel hastanelerde görev yapan 250 sağlık çalışanı katılmıştır. Analizlerde, çalışanların kıskançlık ve iş güvencesizliklerinin örgüt algıları, işten ayrılma niyetleri ve iş performansları üzerinde etkileri olup olmadığı incelenmiştir. Yine, sağlık çalışanlarının görev yaptıkları hastanelerle ilgili imaj ve destek algıları ile bu çalışanların hastaneleri ile özdeşleşmelerinin, işten ayrılma niyetleri ve iş performansları üzerindeki etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca, örgüt algılarının ayrılma niyeti ve performans üzerindeki etkilerinde özdeşleşmenin aracı rolü olup olmadığı da araştırma kapsamında ele alınmıştır. Analiz sonuçları kıskançlığın ve nitel iş güvencesizliğinin ayrılama niyeti üzerinde pozitif etkilerini göstermiştir. Öte yandan örgüt algılarının ayrılma niyeti üzerinde negatif, performans üzerinde ise pozitif etkileri hem özel sektör hem de kamu sektörü hastanelerinde tespit edilmiştir. Buna ek olarak, imaj ve destek algılarının performans üzerindeki etkilerinde özdeşleşmenin aracı rolü olduğu her iki sektör hastanelerinde de ortaya çıkmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda hem sektör yöneticilerine hem de gelecekte bu alanda çalışma yapacak olan araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the last decade, the number of private hospitals considerably increased in Turkey. It could be assumed that increment of private hospitals may cause several important changes in health labor market. In this respect, the relationships between jealousy, job insecurity, organizational image and support perceptions, organizational identifications, turnover intention and job performance of health professionals were investigated in this study. The population of the research composes of doctors, nurses and other allied health professionals who work for public and private health sector. The sample of the study that composed of 518 participants determined with convenience sampling method, and 268 of the participants work for public hospitals and 250 of them work for private hospitals in Karesi, Altı Eylül and Edremit districts of Balıkesir. In the scope of the study, it was investigated whether jealousy and job insecurity have any effect on organization perceptions, turnover intentions and job performances of health workers. In addition, it was examined whether health workers' hospital image and support perceptions have any effect on their identification with the hospitals, turnover intentions and job performances. In addition, the mediator role of organizational identifications of the health workers on the associations of organizational perceptions with turnover intentions and job performances of these health workers were inspected. The results revealed that jealousy and qualitative job insecurity had positive effects on turnover intention. Besides, organizational perceptions' negative effects on turnover intention, and positive effects on job performance were detected. In addition, the mediator role of organizational identification on organizational perceptions' effects on job performance was determined. According to the results, some suggestions for sector managers and researchers who will study on these subjects in the future were proposed.