Öfke yönetimi eğitiminin ergenlerde öfke ile başa çıkma ve iletişim becerilerine etkisi
The effect of anger management training on anger coping and communication skills of adolescents
- Tez No: 230989
- Danışmanlar: PROF. DR. FERDA AYSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu arastırmanın amacı, öfke yönetimi egitiminin ergenlerin öfkeyle basaçıkma ve iletisim becerilerine etkisini incelemektir.Arastırmanın bagımlı degiskeni olan sürekli öfke, içe yönelik öfke, dısayönelik öfke ve öfke denetimi düzeylerini ölçmek için Spilelberger (1988) tarafındangelistirilen ve Özer (1994b) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Sürekli Öfke ve Öfkefade Tarzı Ölçegi kullanılmıstır. Arastırmanın diger bagımlı degiskeni olan iletisimbecerilerini ölçmek için Ersanlı ve Balcı (1998) tarafından gelistirilen letisimBecerileri Envanteri (1998) kullanılmıstır.Arastırmanın bagımsız degiskeni Öfke Yönetimi Egitimidir. Deney grubunaarastırmacı tarafından gelistirilen 12 haftalık , haftada bir kez, 90 dakika süren ÖfkeYönetimi Egitimi verilmistir. Plasebo grubuna, 12 haftalık, haftada bir kez, 90dakika süren etkilesim grubu formunda uygulama yapılmıstır. Kontrol grubuna isehiçbir uygulama yapılmamıstır.Arastırmada ön test- son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıstır.Deneysel islem öncesince ve sonrasında grupların ölçeklerden elde ettikleri puanlarınortalamaları belirlenmis, farklılıkların anlamlı olup olmadıgını belirlemek amacıylatekrarlanmıs ölçümler için varyans analizi (ANOVA) uygulanmıstır.Arastırmada, Öfke Yönetimi Egitimi sonrasında deney grubunun sürekli öfke,içe yönelik öfke, dısa yönelik öfke düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı düsüs,öfke denetimi düzeyi ve iletisim becerilerinde ise istatistiksel olarak anlamlı artıssaptanmıstır. Etkilesim grubu formunda uygulaması yapılan plasebo grubunun dauygulama sonrasında iletisim becerilerinin istatistiksel olarak anlamlı artıs oldugusaptanmıstır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of anger managementtraining on anger coping and communication skills of adolescents.The State-Trait Anger Expression Inventory (STAXI) developed bySpielberger (1988) and adapted into Turkish by Özer (1994b) was used to measurelevels of trait anger, anger-in, anger-out and anger control, which are dependentvariables of this study. The Communication Skills Inventory (1998) developed byErsanlı and Balcı (1998) was used to measure the communication skills ? the otherdependent variable of the study.The independent variable of the study is the Anger Management Training.The experimental group was given 90-minute Anger Management Training coursesdeveloped by the researcher once a week during 12 weeks. The placebo group wasgiven 90-minute training courses in the form of encounter group once a week during12 weeks. However, no training was provided to the control group.An experimental model with pre-test and post-test control group was used inthe study. The average scores obtained by the groups from scales before and after theexperimental process were identified and variance analysis (ANOVA) was appliedon repeated measures in order to find out whether the differences were significant ornot.In this study, a statistically significant decrease was found in trait anger,anger-in and anger-out levels and a statistically significant increase was found inanger control level and communication skills after the Anger Management Training.It was also showed that a statistically significant increase was achieved incommunication skills of the placebo group after an application in the form ofencounter group.