Bir söylem çözümlemesi denemesi: İşçi Köylü gazetesi
A Discourse analysis essay: İşçi Köylü
  1. Tez No: 144328
  2. Yazar: SERHAT AKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
11 ÖZET Terör gruplarının, bireyler üzerindeki etkileri ele alındığında, hepsi kendisine inanan ve örgütü kendi benliğinden önde tutan bireylere sahip olmak yada böyle bireyler yetiştirmek için çalışmaktadırlar. Bütün terör örgütlerinin temel taşı inanmış bireydir. Birey ne kadar inanmış ise, çevresini de etkileme oram o kadar artacaktır. Bu nedenledir ki terör örgütleri söylemlerinde, daha sistematik ve planlı çalışmaktadır. Propagandanın bütün özelliklerini kullanan bu örgütler, birey üzerinde gereken etki alanını oluşturduktan sonra da, çevre faktörler üzerinde bireyi kullanmakta ve önce birey çevresinden başlayarak etki alanını genişletmektedir. Günümüzde terör örgütlerinin bu çalışmalarım tespit etmek yada yaym organlarından gönderdiği mesaj lan tespit etmek için söylem çözümlemesi yani söylemin analizi önem arz etmektedir. Ülkemizde çok fazla kullanılmamasına karşın dünyada gün geçtikçe önemi artmaktadır. Eğer' karşınızdakinin ne söylediğini iyi anlarsanız, ona karşı kendi stratejinizi geliştirir, onunla mücadele edebilirsiniz. Sun Tzu'nun söylediği gibi eğer hem kendini hem de düşmanı tanıyorsan girdiğin savaşların hepsini kazanırsın, kendini tanıyor ancak düşmanını tanımıyorsan girdiğin savaşların çoğunu kazanırsın, ama ne kendini nede düşmanını tanımıyorsan her zaman yenilmeye mahkumsun. Gerek Türkiye'de en etkin terör örgütlerinden birisi olması, gerekse terörün etnik ve bölücü terör ayağını beraber kullanmasından dolayı Türkiye Komünist Partisi / Marksist ve Leninist terör örgütü önem arz etmektedir. Bu önemine binaen bu terör örgütü ele alınmış ve 32 yıllık yaşamını neden bu kadar uzun sürdürdüğü, gençleri kendi amaçlan uğrunda yönlendirirken hangi söylemleri kullandığının tespiti yapılmaya çalışılmıştır. Örgüt öncelikle bireyde mevcut kurumlan zedeleyerek yerlerine parti, lider ve devrim v.b. konulan yerleştirmiş, bu aşamayı başanyla tamamlamış bireyleri de eylem boyutuna taşımıştır. Eylemlerinde bilhassa güvenlik güçlerini hedef alan terör örgütü gerek eğitim seviyesinin yüksekliği ve gerekse izlediği sistematik çalışma nedeniyle bulunduğu bölgede PKK'dan daha etkin olmuştur. Hatta son dönemdeki PKK politikalarım sırf İmralı adasındaki liderlerinin kurtulması için ve içine düştükleri sahte siyasallaşmanın hiç kimseye hatta Kürt halkına bir ihanet olduğu kanısındadır. İşte bu nedenle terör örgütünün söylemleri, gazete dem bizzat kendini ortaya koymuştur. Ve bu söylemlerin tespitini yapmanın zorunluluğu doğmaktadır. Gerek kelimelere yüklediği anlam, gerekse gazetede direkt verdiği mesajlar bize terör örgütünün bu gazeteyle olan ilişkisini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Considering the impacts of terror groups on individuals, terror organizations try to bring up or' have members who believe in the organizations and top the organizations after themselves. Believed individual is the milestone of all terror groups. The more the individual commits himself, the more he has the influence on others. For this reason, terror organizations work more systematically. The terror organizations that use all the advantages of propaganda try to create an influence territory around the individuals then use these individuals to affect their environmental factors and try to enlarge the circle of effect. Currently in order to realize and define the works of terror organizations and messages they sent through by their publications and broadcasts, the analysis of discourse is very crucial. Even though it is seldom used in Turkey, its importance is increasing all around the world day by day. If you understand what the other says, you can develop your own strategy to struggle with him. As Sun Tzu said“if you know yourself and enemy you can overcome all the wars, if you know yourself, but not the enemy you can overcome most of the wars, if don't know yourself and enemy, you are destined to be defeated all the time”. TKPL Terror organization is important, since it is one of the most effective terror organizations, in Türkiye, which uses both the separatism and ethnic's feet of terror. For these reasons, this terror organization is the subject of the thesis, and here it is tried tobe defined why it has been lasting for 32 years and what kind of disclosure the TKPL use. In order to influence young people for it's own purposes. Firstly the organization impairs the present institutions on individual, and replaces them with party, leader, revolution and the individuals who accomplished these strategies.successfully, are directed toward terrorist actions.The terror organization, which targets especially security forces, is more effective in the region, by the help of highly educated members and systematic work. They think that fake (so-called) politization is a betrayal to the Kurdish nation and PKK politics should be get rid of the leader in the imrali Island. For these reasons the discourse of terror organization take place in newspapers. It is a must to analyze these discourses. Both the meaning of the words and the direct messages on the newspaper, give us clues that this newspaper has relationships with the terror organization.