Ücretli ev hizmetleri bağlamında kadın öznelliğinin yeniden inşası.
Reproduction of woman subjectivity in the context of paid domestic service
- Tez No: 144329
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SERPİL ALTUNTEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
11 ÖZET Cinsiyet ve sınıf, öznelliğin iki temel boyutu olarak gündelik ilişkiler içinde kurulur ve yeniden kurulurlar. Dolayısıyla, öznelliği de, onun iki boyutu olan sınıf ve cinsiyeti de birer“kimlik”olarak değil, birer süreç olarak ele almak doğru olur. Ücretli ev hizmetleri bağlamında karşılaşan iki farklı sınıftan kadınlar, bu ilişki içinde hem kadınlıklarını hem de sınıflarını yeniden kurarlar. Bunu yaparken, kendilerini karşılarındakinden farklılaştırırlar, kendilerini ve karşılarındakini tanımlayan anlatılar kurarlar. Bu süreç, yalnızca bir“tanımlama”değil, aynı zamanda, güç kazanma sürecidir de. Kirli/temiz, eğitimli/cahil, becerikli/savruk gibi ikililer üzerinden kurulan bu anlatılar, bir yandan da kadınların kendilerini olumlama,“öteki”üzerinde güç kazanma stratejilerini oluşturdukları yerdir. Bu çalışmada, kadınlığın kurucu mekanı olan evde karşılaşan iki sınıftan kadınların birbirlerinden farklılıklarını nasıl deneyimledikleri, bu farkın onların kendilerini tanımlamalanndaki rolünün ne olduğu sorularının yanıtları aranmıştır. Ayrıca, işveren ve hizmetlilerin bu ilişki içinde kendi öznelliklerini yeniden kurarken kullandıkları iktidar araç ve stratejilerinin neler olduğu da araştırılmıştır. Cinsiyetin“sınıfları yatay kesen”bir kimlik olmadığı gibi, sınıfın da salt ekonomik kavramlarla açıklanabilir bir kategori olmadığı iddia edilmektedir. Tersine, bu iki öznellik boyutu, birbirlerini karşılıklı olarak etkilemekte, farklı kadınlıkların ve farklı sınıfsal konumların ortaya çıkmasına neden olmaktadırlar. Türkiye'de sınıfsal aidiyetin farklı söylemler içinde kurulduğu ve ifade edildiği (gelenek, modernlik, kentlilik gibi) gözlenmiştir. Ayrıca kadınlığın sınıfsal görünümlerinin de farklılaştığı, bu farklılığın özellikle çeşitli beden politikalarım ve söylemsel stratejiler üzerinden analiz edilebileceği görülmüştür. Tez çalışmasının bir diğer bulgusu,“Kadınlık”ın kadınlar arasında bir ortak payda olmaktan çok, onların güçlenme stratejileri için araç olarak kullandıkları bir anlatı olarak işlev gördüğüdür. Birbirlerine karşı güçlenmek için kullandıkları“Kadın”tanımları, aynı zamanda onların kadınlık deneyimlerinin farklılığının da işaretlerini içermektedir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Gender and class, two critical aspects of subjectivity, are constructed and reconstructed through everyday relations. Hence it would be appropriate to consider both subjectivity, and gender and class as processes rather than fixed identities. The encounter of women from two different classes within the relations of paid domestic service, structures and restructures their femininity and class identities. In this process they differentiate themselves from the Other(s) they encounter, and form narratives that define themselves and other women. Power struggles are intrinsic in these defining processes. These narratives based on the dichotomies of clean/dirty, educated/ignorant, dexterous/clumsy etc. are pivotal in the strategies of self-affirmation and empowerment over the Other. This study seeks to clarify how women from two different classes who meet in the key place for the construction of femininity, i.e.“home”, experience differences between them and what part these differences play in the processes of self-definitions. The basic concern is to examine power strategies deployed by domestic servants and their employers in the processes of (re)construction of their subjectivities vis-a-vis the Other. The study argues that neither gender is an identity that cuts across the class boundaries horizontally, nor is class a category that can be explained in purely economic terms. On the contrary, different femininities and class positionalities arise through the constant interaction of these two dimensions of subjectivity. The research demonstrates that class belonging is constructed and expressed in various discourses (such as tradition versus modernity, urban versus rural) in Turkey. It also makes clear that articulation with classpositionality gives rise to various forms of femininity. Thus this variation has been analyzed in terms of body politics and discursive strategies. Another finding of the study is that“womanhood”is not a taken-for-granted commonality, rather a narrative stratagem employed by women in their struggle for self-empowerment. Various definitions of“woman”used in the power struggles vis-a-vis Other women indicate the variation in the experiences of femininity.