La place et les fonctions des produits multimedias dans la didactique du Français langue etrangere
Fransızcanın yabancı dil olarak öğretiminde çoklu-ortam araçlarının yeri ve işlevleri
- Tez No: 144335
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ERATALAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Fransız Dili ve Edebiyatı, Linguistics, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
Bu çalışmada, günümüzde hemen hemen her alanda kullanılan bilişim ve iletişim teknolojileri ve çoklu ortam (mültimedya) araçlarının, tam anlamıyla dil öğretim yazılımları (Cd-Romlar) ve İnternet sitelerinin Fransızcanın yabancı dil olarak öğretimindeki yeri ve işlevleri irdelenmeye çalışılmaktadır. Genel olarak, çoklu ortam araçlarının bu alana katkıları, kullanılan diğer yöntem ve yaklaşımlardan belli başlı farklılıkları ve aynı zamanda eksiklikleri sorgulanmaktadır. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci ana bölümde, tümdengelim bir yaklaşımla, Bilgisayar Destekli Dil Öğretim Yönteminin genel gelişimi ele alınarak, başlangıcından günümüze kadar bu alanda kaydedilen gelişmeler incelenmektedir. İkinci bölümde, tümevarım yöntemiyle konunun sınırları va amaçları doğrultusunda seçilen ve aynı zamanda çalışmanın gövdesini oluşturan dil öğretim yazılımları ve İnternet siteteri çözümlenmektedir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise, Fransızca öğretim yöntemlerinin genel bir değerlendirmesi yapılarak, bu yöntemler içerik ve amaçlar bakımından bir önceki bölümde çözümlenen dil öğretim yazılımları ve İnternet sitelerinin verileriyle karşılaştırılmaktadır. Sonuç bölümünde, dil öğretimine yönelik her yöntemin, her buluşun ya da aracın eksik yönlerinin olabileceği, ancak bunların seçmeci bir yaklaşımla amaca uygun olarak değerlendirilmesi gerektiği üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the place and functions of informative and communicational technologies employed nearly in every domain in our times, multimedia aids, in its clearest sense, language teaching softwares (CD-Roms) and the Internet sites in teaching French as a foreign language are analyzed. Generally speaking, contributions of multimedia aids to the related field, striking differences from other methods and approaches used and at the same time their weaknesses are investigated. The study consists of three main chapters. In the first chapter, considering the general development of Computer Assisted Language Learning through a deductive approach, developments that have been made from its origin to the modern age are carefully analyzed. In the second chapter, language teaching softwares and the Internet sites selected in parallel to the scope and the purpose of the subject and constituting the body of the dissertation at the same time are analyzed via inductive method. As for the third and the concluding chapter, making a general evaluation of French language teaching methods, a comparison and contrast of such methods with the data of language teaching softwares and the Internet sites in the previous section is made. In the concluding chapter, it is stressed that every method, invention or aid in relation to language teaching may have some shortcomings; however, that it is necessary to evaluate them relevant to the related aim via an eclectic approach is also dwelled on.