Örgütlerde strese ilişkin A ve B özelliklerine göre çatışma seviyeleri ve kişilerarası çatışmalarda sergilenen davranış modelleri: Milli Eğitim Bakanlığı merkez teşkilatında bir uygulama
Conflict levels and behavior model displayed in interpersonality charectericts as related to stress in organizations: An applications in the central organization Unit of Ministry of Education
- Tez No: 144334
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AZİZE ERGENELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 362
Özet
II ÖZET Çalışmanın amacı, bireylerin strese ilişkin A ve B tipi kişilik özellikleri dikkate alınarak işyerlerinde yaşadıkları çatışma seviyeleri ve kişilerarası çatışmaları ele alış yöntemlerinde oluşan değişimin tespit edilmesi ve yapılacak olan çalışma sonucunda elde edilecek bilgiler çerçevesinde, önerilerin geliştirilmesidir. Bu amaçla öncelikle çatışma ve stres konulan farklı yaklaşımlar çerçevesinde kuramsal olarak incelenmiştir. Çatışma, en genel anlamıyla, bireyler arasında geçimsizlik, anlaşmazlık ve uyumsuzlukta açığa çıkan karşılıklı bir etkileşim sürecidir. Stres ise vücudun herhangi bir talebe karşı belirli olmayan tepkisidir. Çalışmada çatışma ve stres konularına; tarihi gelişim, süreç, sınıflandırma, neden-sonuç, başetme yöntemleri ve yönetilmeleri açılarından değinilmiştir. Bunun yanısıra çok sayıda bilim adamı tarafından bu konularda yapılan çalışmalara da geniş bir şekilde yer verilmiştir. Çalışmanın ampirik bölümünde M. A. Rahim'in 1986 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde 1219 yönetici üzerinde uyguladığı ve kişilerin asttan, üstleri ve aynı düzeydeki iş arkadaşları ile yaşadıkları çatışmalarda kullandıkları çatışmayı ele alış yöntemlerini belirlemeye yönelik olarak hazırlanmış olan Rahim Örgütsel Çatışma Anketi-2 (1983b) kullanılmıştır. Baron tarafından 1989 yılında A.B.D'nde 108 çalışan üzerinde uygulanan, strese ilişkin sahip olunan A ve B tipi kişilik özelliklerine göre çatışmanın yoğun olarak yaşandığı düzeyler ve ast, üst ve akranlar ile yaşanan çatışmalarda tercih edilen yöntemler konulu araştırma, sonuçlan baz alman bir diğer çalışmadır. Bu amaçla T.C. M.E.B. merkez teşkilatı bünyesinde dört birimde orta kademeli yöneticiler üzerinde anket aracılığıyla inceleme yapılmıştır. Çalışmanın temel amacı, strese ilişkin A ve B tipi kişilik özelliklerine sahip bireylerin çalıştıkları örgüt içinde çatışmayı ne yoğunlukla yaşadıklarının ve tercih ettikleri çatışmayı ele alış yöntemi bakımından farklılaşıp farklılaşmayacaklarının tespit edilmesidir. Yapılan arastama sonunda; bireylerin örgütlerde en çok ya da en az çatışma yaşadıkları düzeyin ve en çok ya da en az kullandıkları çatışmayı ele alış yönteminin, sahip oldukları kişilik tipine ve demografik özelliklere göre farklılaşacağı gözlenmiştir. Bu çıkarımın yapıldığı örneklem T.C. M.E.B. merkez teşkilatı'nda; dört birimde görevli beşIll hiyerarşik düzeyden oluşturulmuştur. Araştırma kapsamındaki örgütte yaşanılan çatışmalarda, A tipi kişilik özelliklerine sahip bireyler çoğunlukla grupiçi ve gruplararası çatışma, B tipi kişilik özelliklerine sahip bireyler ise içsel çatışma yaşamaktadırlar. A tiplerinin hükmetme ve kaçınma yöntemlerini; B tiplerinin ise çoğunlukla bütünleştirme yöntemini kullanmayı tercih ettikleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The purpose of the study is to pinpoint the variation that occurs in the conflict levels in workplace and handling styles of the A and B type of personality characteristics as related to stress levels of people. Within the framework of the results obtained from the research pursued throughout this study, development of recommendations are performed. In the framework of the scope of this thesis, the subjects of conflict and stress were primarily examined within the context of different approaches. Conflict, in a general meaning, is an“interactive state”manifested in disagreement, differences, or incompatibility between individuals and groups. Stress is a nonspecific response of the body to any demand. In this study, conflict and stress issues were approached from historical development, process, classification, reasons and results, coping strategies and management points of view. In addition, evaluation of the studies performed by a large number of scientists was performed. In the empirical section of this study, the questionnaire of Rahim Organizational Conflict Inventory-2 (1983b) to determine the handling of conflict styles used in conflicts with superiors, subordinates and peers was taken as a basis. The questionnaire that was conducted by M. A. Rahim in 1986 to over 1219 mid-level managers in the U.S.A was used. Another study that was used as a basis for this thesis was the research conducted by Baron in 1989 to over 108 employees in the U.S.A to study the relation between A and B types of personalities concerning stress and conflict levels and preferred conflict handling styles with superiors, subordinates and peers. The questionnaire related investigation within this study was pursued on middle level managers in four units of COTME. The main aim of tins study is to determine whether the conflict levels and preferred handling styles of people change according to their A and B type of personality characteristics as related to stress. Within the framework of the results obtained through this study and considering the organization where the research is held as the standpoint, it was determined that the conflict levels exposed to and the handling styles of conflict vary according to personality and demographic attributes. The sample of the investigation is created with five levels in four units of COTME. It was also found that the people in this organization with A type ofpersonality characteristics are mostly dominating and avoiding styles and the people with B type of personality characteristics are mostly integrating style. Also A type of people are usually conflicting in group or intergroup levels while B type of people conflicting with themselves.