Türk bankacılık sektörü piyasa yapısının belirlenmesi.
Identifying the market structure of Turkish banking sector
  1. Tez No: 144342
  2. Yazar: TUNCAY ÇELİK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BURAK GÜNALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
11 ÖZET Son yıllarda fınansal hizmet sektöründeki gelişmelere bağlı olarak bu piyasalarda rekabetin önemi artmıştır. Özellikle 1980'li yılların başından itibaren finansal sistemin belirleyicisi olan bankacılık sektöründeki rekabet ilgi çeken bir araştırma konusu haline gelmiştir. Sözkonusu tarihten itibaren bankacılık sektörü yapı ve rekabet açısından kayda değer değişiklikler göstermiştir. Ekonomideki farklı sektörlere kredi dağıtan bankacılık sistemindeki istikrarın önemi nedeniyle, bu sektördeki piyasa yapısının belirlenmesi özel bir önem taşımaktadır. Bankacılık sektöründe rekabetin sınanması ile ilgili olarak literatürde iki temel yaklaşım yeralmaktadır: Yapı-Davranış-Performans (SCP) yaklaşımı ve Yeni Ampirik Endüstri İktisadı (NEIO) yaklaşımı. Yapılan ilk ampirik çalışmaların çoğunda geleneksel Yapı-Davranış-Performans yaklaşımı kullanılmıştır. Bununla birlikte 1970'lerin sonlarında bu yaklaşıma getirilen sert eleştirilerin ardından yeni yapılan çalışmalarda daha çok Yeni Ampirik Endüstri İktisadı yaklaşımı tercih edilmeye başlanmıştır. Özellikle bu çalışmalarda NEIO kapsamında geliştirilmiş olan Panzar ve Rosse ile Bresnehan modelleri sıkça kullanılan yöntemler haline gelmiştir. Son yirmi yılda Türk Bankacılık sektöründe de önemli gelişmeler olmuştur. Türk Bankacılık sisteminde rekabeti arttırmak için 1980'li yıllardan itibaren bir dizi reform uygulamaya konulmuştur. Bu reformlar sonucunda sektördeki rekabet kısmen artmış olmakla birlikte henüz istenen düzeyde olduğunu söylemek güçtür. Bu çalışma, 1990-2000 yılları arasında Türk Bankacılık sistemindeki piyasa yapısını Panzar ve Rosse modelini kullanarak tahmin etmektedir. Çalışmada, ele alman dönemde aralıksız faaliyet gösteren 34 ticari bankaya ait panel veriler kullanılmıştır. Sonuçlara göre Türk bankacılık sektörü 1990-2000 döneminde monopolcü rekabet yapısı göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In recent years, the importance of competition has been increased in financial markets due to the rapid changes in financial services industry. Competition in banking industry that dominates the entire financial system has become a topic of considerable interest, especially since the early 1980's. Since that time the banking industry has gone through substantial changes in both structure and competition. Due to the importance of stability in the banking system that distributes credit among different sectors in the economy, determining market structure in the banking industry has a special importance. In order to assess the degree of competitiveness in banking sector, two basic methods are used in the literature: The Structure-Conduct- Performance (SCP) approach and New Empirical Industrial Organization (NEIO) approach. The Traditional Structure-Conduct-Performance approach were employed in many early empirical studies. However, after sharp critics occured at the end of 1970's, a number of new studies started to prefer the New Empirical Industrial Organization (NEIO) approach. Especially, Panzar&Rosse and Bresnehan models which are classified under the NEIO approach have become the most common methods in these studies. During the last two decades, there were many important changes in the Turkish banking sector. A series of reforms were introduced in the 1980s to foster competition in the Turkish banking system. As a result of these reforms, competition in this sector has increased to some degree but this is far from to be the desired level. This study estimates the market structure of the Turkish banking sector between 1990 and 2000 using Panzar and Rosse's model. A panel data for 34 commercial banks which operated continously in this period were used in the study. The results suggest that the market structure of Turkish banking sector is characterized by monopolistic competition for the period between 1990 and 2000.