Debussy' nin piyano müziğine getirdiği yanilikler
Innovations introduced in piano music by Debussy
  1. Tez No: 144340
  2. Yazar: OYA ÜNLER
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
11 ÖZET Bti çalışmada öncelikle, empresyonizmin Avrupa'da ortaya çıkışı ve resim sanatına getirdiği yeniliklerin genel bir tanıtımı yapıldıktan sonra Debussy'nin bayatı ile birlikte müzikte empresyonist hareketin başlaması ve Debussy'nin müzik dili incelenerek müziğe getirdiği yeni armoni, tonalite, ritm ve form anlayışı açıklanmaktadır. Debussy'nin piyano müziğini inceleyen bölümlerde solo piyano eserleri armoni, tonalite ve form yönünden incelenmekte; son bölümde ise özellikle olgunluk döneminin önemli eserlerinden sayılan Prelüdlerin 1. ve 2. cildi ile Estampes ve EtÜdler üzerine açıklamalarda bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY In this study, after a general description of the emergence of impressionism in Europe is given; in conjunction with Debussy's biography the beginning of impressionist movement in music is described and through analysis of the music language of Debussy; the new concept which he brought to music in terms of harmony, rhythm and form is explained. In the sections that analyze Debussy's piano music, solo piano pieces are analyzed in terms of harmony, tonality and form; and in the last section, those compositions which belong to bis mature period, Preludes 1. and 2. Books as well as Estampes and Etudes are studied.