İlköğretim finansmanına yerel yönetimlerin katılımı açısından Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerinin karşılaştırılması
Comparison between Turkey and European Union countries regarding the role of local governments in financing of primary education.
- Tez No: 144358
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN ATANUR BASKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu çalışmada yerel yönetimlerin ilköğretimin finansmanına katılımı açısından Türkiye ve Avrupa Birliği ülkeleri (Belçika, Danimarka, Almanya, Yunanistan, İspanya, Fransa, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Avusturya, Portekiz, Finlandiya, İsveç, Birleşik Kırallık) karşılaştırılmıştır. Araştırmada tarama yoluyla bilgi toplanmıştır. Elde edilen bilgilerden hareketle ülkelerin finansman sistemleri ve bu sistem içinde yerel yönetimlerin rolü ortaya konmuştur. Araştırmada, karşılaştırmalar yapılırken ülkelerin kalkınmışlık düzeyleri, yönetim biçimleri, toplumsal ve coğrafi farklılıkları dikkate alınmamıştır. Yerel yönetimlerin finansman akışındaki rolü ilköğretimin harcama kategorileri dikkate alınarak gösterilmiştir. Bu kategoriler personel, işletme, bina yapım ve onarımları, projeler ve sosyal hizmetler (taşıma, yemek vb.) olarak belirlenmiştir. Araştırma sonucunda ulaşılan bilgiler geliştirilen tablolara işlenmiş ve bu tablolardan yararlanılarak Türkiye'nin hangi kategorilerde Avrupa Birliği ülkelerinden farklılaştığı ortaya konulmuştur. Araştırmada ulaşılan bulgulara göre Avrupa Birliği ülkelerinin, ilköğretimin finansmanındaki yerelleşme eğilimleri devam etmektedir. Bu anlamda yerel yönetimler ve okullar ön plana çıkmaktadır. Türkiye' de merkezi yönetimin ilköğretimin finansmanına ilişkin karar verme ve uygulama sürecindeki rolü ağırlığını sürdürmektedir. Bu araştırma doğrultusunda ilköğretime ayrılan kaynakların etkin kullanılma durumunu belirlemeye yönelik farklı bir araştırma yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Turkey and EU countries (Belgium, Denmark, Germany, Greece, Spain, France, Ireland, Italy, Luxemburg, Netherlands, Austria, Portugal, Finland, Sweden and United Kingdom) have been compared regarding the role of local governments in financing of primary education in this study. Data was gathered by reviewing literature. Moving from the data gathered, countries' financial system of education and the role of local governments have been displayed. Countries' development level, kinds of governing body, geographical or social differences were not considered. The role of local governments in flowing finance to primary education was exhibited according to sub categories of primary education resources. These sub categories were staffing, operational goods and services, capital, specific resources and social services (transportation, meals etc.). Data gathered from the search were exhibited on the tables that were used in comparing Turkey and EU countries. In this way differences and similarities between Turkey and EU countries were showed. According to data central government have had strong influence on the financing of primary education in Turkey whereas EU countries have continued the localization process. Local governments and schools have taken important role in financing system of primary education. A research is offered to be able to determine whether sources set aside for primary education are used effectively.