Eğitim fakültelerinde 'ilköğretimde drama' dersini veren öğretim elemanlarının karşılaştıkları güçlükler ve çözüm önerileri
Problems and suggestions of the teaching staff on 'drama in primary education' in faculties of education
  1. Tez No: 144359
  2. Yazar: SIDDIKA ORUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Bu araştırmada Eğitim Fakülteleri ilköğretim Bölümleri Sınıf Öğretmenlikleri Anabilim Dalı programında yer alan“İlköğretimde Drama”dersim veren öğretim elemanlarının ortam, öğrenci sayısı ve nitelikleri, zaman, öğretim elemanının ve bu dersi vermeyen öğretim elemanları boyutlarında karşılaştıkları güçlükler ve bunlarla baş etmek için ürettikleri çözüm önerileri saptanmıştır. Araştırmada kullanılan veri toplama aracı araştırmacı tarafından geliştirilmiş ve uzman görüşüne başvurularak kapsam geçerliği çalışması yapılmıştır. Anket yolu ile toplanan nicel veriler yapılan görüşmelerle desteklenmiştir. Araştırmada elde edilen veriler yüzde ve frekansları tablolaştmlarak alt problemler sıralamasına uyularak yorumlanmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar aşağıda özetlenmiştir: Birinci alt problemle ilgili olarak; bir drama dersliğinin bulunmaması uygulama yapmada güçlükler yaratmaktadır. Ancak öğretim elemanları yine de derslerde uygulamaya yer vermektedir. Uygulama yapabilmek için en azından sıralan hareket ettirip bir boş alan yaratabilecekleri derslikleri kullanmaktadırlar. Drama derslerinde kullanabilecekleri araç-gereçleri öğretim elemanları kendileri sağlamakta bazen de öğrencilerin sağlaması yoluna gitmektedirler. İkinci alt problemle ilgili olarak; öğrenci sayısının fazlalığı bir problem yaratmamaktadır, öğrenci nitelikleri ile ilgili olarak özellikle oluşan kemikleşmiş grupların süreçte güçlüklere sebep olduğu ve bunu engellemek için süreç içindeki çalışmalarda grupların rasgele seçilmeye özen gösterildiği sonucuna ulaşılmıştır.11 Üçüncü alt problemle ilgili olarak; dersin haftalık saatinin (kuramsal ve uygulamalı) yeterli olduğu ancak sadece bir dönem programda yer almasının yeterli görülmediği saptanmıştır. Dördüncü alt problem ile ilgili olarak; dersi veren öğretim elemanlarının alanla ilgili eksiklikleri olduğu saptanmıştır. Ancak fırsat bulabildikçe kendilerini geliştirmek adına farklı etkinliklere katılmaktadırlar. Beşinci alt problemle ilgili olarak; diğer öğretim elemanları ile ilgili ciddi güçlükler yaşanmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlara dayanılarak, bu dersi verecek öğretim elemanlarının yetiştirilmesinin hızlandırılması, şu an dersi vermekte olan öğretim elemanlarını yetiştirecek programların düzenlenmesi, her fakülteye bir drama atölyesinin tahsis edilmesi ve şube sayılarmm arttırılması,“İlköğretimde Drama”dersini veren öğretim elemanlarının alan yeterliklerinin tespit edilmesi amacıyla bir araştırma yapılması ve okul öncesi anabilim dallarında drama dersini veren öğretim elemanlarının karşılaştıkları güçlükler ve çözüm önerilerinin saptanması amacıyla bir araştırma yapılması yönünde öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The study aims at determinig the lecturers' opinions on the“Drama in Primary Education”course and the problems that they lace and their proposals to solutions on physical enviroment, number and quality of students, timing, and the problems from the other teaching staff. The opinion survey is prepared by the researcher and the content validity is determined according to experts' opinions. The quantitative data are supported by the interviews. Data of this research are presented in the form of percentage and frequency tables and interpreted by the subproblems. The results are summarized as follows: The first subproblem: nonexistence of a drama classroom causes some problems even if they make practises in teaching hours. They prefer to make practices in classrooms by moving the portable chairs. They provide teacher-made and/or student-made teaching materials in drama courses. The second subproblem: there is no problem about the number of the students and also the sex segregation. On the other hand, some dominant groups among students cause some problems. To solve this problem, mixed ability grouping technique has to be used in creative drama courses. The third subproblem: all the lecturers agree that teaching hours (theory and practice) per week is sufficient but a-semester-duration is not. The lecturers propose that giving more time to practise than less time for the exams and homeworks.IV The forth subproblem: It is an inevitable truth that the lecturers do not have in-depth knowledge on the field of creative drama, but they participate in different drama activities for their personal development in their leisure time. The fifth subproblem: The lecturers have no problems that are affected by the other teaching staff in the creative drama course. According to the above mentioned results, some proposals to solutions are made as fellows: educating more creative drama teachers, offering graduate and post graduate courses to train teacher-trainers, preparing inservice teacher training programmes for the acting lecturers, providing drama classrooms in each faculty of education, and increasing the numbers of the sections of drama courses. Carrying out a research on subject-matter competencies of drama lecturers, and the problems and proposals of pre-school teachers on drama courses.