Türk KOBİ'lerinde sermaye birikiminin kültür temelleri
Cultur basic of capital accumulation in Turkish small and middle enterprise
  1. Tez No: 144366
  2. Yazar: OSMAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CİHAT ÖZÖNDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 356
Özet
ÖZET Toplumların kültür ve zihniyet dünyaları toplumlardaki değerler dünyasını etkilediği gibi maddi alanlarını da etkilemektedir. Bir toplumdaki sanayinin gelişiminde o toplumdaki ekonomik ve teknolojik gelişmenin yanında değerlere dayalı düşünce dünyasının da önemli katkısı bulunmaktadır. Buradan hareketle, toplumlardaki sanayi ve girişimcilik faaliyetleri toplumların maddi kültür alanları ile manevi kültür alanlarının iç içe geçmişlik etkisi ile oluşur.Böylece bunlar beraberce ele alındığında en kapsamlı anlaşılabilir toplumsal açıklama gerçekleşmiş olmaktadır. Bu bütüncül metodolojik yaklaşımdan hareketle, Osmanlı ve Batı Avrupa toplumlarındaki sanayi ve girişimcilik faaliyetlerini eş anlamlılık içinde değerlendirmek gereklidir. Osmanlı toplumundaki 15.-16. yüzyıl yükselme dönemindeki özgün toplumsal zihniyet çerçevesinde inanç, iktisat ve siyaset kurumlarının etkisi ile sanayi, girişimcilik ve küçük işletme verimli bir dönem yaşamıştır. Aynı dönem Batı Avrupa'sında ise kapitalist gelişmeler yavaş yavaş yaşanırken toplumsal bünyeye Merkantilizm hakim durumdadır. Her iki toplumun birçok alanda olduğu gibi inanç-iktisat zihniyetleri farklı olduğundan bu farklılık ticaret anlayışlarına yansımıştır. 17. yüzyılın başlarından itibaren Osmanlı toplumunda yükseliş yerini giderek bir durgunluğa bırakmıştır. Artık bu dönemin sonlarından itibaren yeni kavramlar üretemeyip kendi toplumunun önünü açmadaki zorlanma sürecini yaşamaya başlamıştır. 1760-70'lerde artık Batı Avrupa ile başa baş bir noktaya gelen Osmanlı, 1820'lerden sonra Batı Avrupa'nın gerisinde kalan bir sürecin içine girmiştir. Bu dönemde Osmanlı kurumları, çözülmenin önüne geçebilmek için Batı Avrupa sosyo kültürel değerlerine dayalı unsurları taklit yolu ile bünyesine taşıma yoluna girmiştir. Osmanlı toplumunda sanayi, girişimcilik ve küçük işletmelerdeki üretimin ve üretim teknolojisinin geri olması, ayrıca düşünce dünyasında dejenerasyonlar, maddi ve manevi çöküntüyü daha da hızlandırmıştır.m 19.yüzyılda Osmanlı sanayisinin küçük işletme karakteristik özelliği 20. yüzyıla devredilerek Cumhuriyet döneminde de küçük işletme ağırlıklı bir sanayi hayatı varlığını korumuştur. Cumhuriyet dönemi düşünce hayatında batı pozitivist etkilerden hareket edilerek batıdaki maddi temelli tek boyutlu milli girişimci faaliyetlerine ağırlık verilmiştir. 1 980'lere kadar bu çerçevede gelişme seyri takip eden Türk sanayisi, 1980'lerden sonra zihniyet değişimine bürünerek ihracat ağırlıklı bir sanayi oluşturma eğilimi taşımıştır. Bu süreçle birlikte yeniden gelişme trendi içine giren küçük ve orta ölçekli işletmeler, küreselleşme ile birlikte ileri teknoloji kullanan, ülkenin ihracat artışına önemli katkı sağlayan, istihdam artışına yol açan bir durumu ortaya çıkarmıştır. KOBİ'lerdeki bu gelişme başta Anadolu'nun bazı kentlerindeki sanayilerde kendini göstererek, kent-sanayi ve geleneksel kültür-sanayi etkileşiminin mümkün olabilen en verimli sonucu oluşturmaya yönelik üretim zihniyetini geliştirmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Culture and mentality in societies, influences both their worth and material areas. In a society industrial development depend on not only economical and technological development but also worth's leaning against thoughts have important contribution to this development. Moving from this point industrial and entrepreneurship in societies formed by both material culture and spiritual culture of the society. Thus when we take into the consideration these are together, the most comprehensive explanation can be materialised. Moving from this holistic methodological approach it is necessary to take same meaningfulness both the Ottoman and West European societies industrial and entrepreneurship activities. Rising period in the Ottoman Society in 15.16th century belief, economics, politics associations with original societal mentality, industry, little enterprises and entrepreneurship lived a productive period. In the same period in Western Europe begin to living capitalist improvements, and Mercantilism was dominating in societal structure. In most areas these two society were different in most areas as well as belief-economics mentality, this difference also effected their commercial understanding. From the beginning of the 17th century, in the Ottoman society rising period leaved its place to the stagnation period. Yet from the end of this period they could not product new concept and could not open their way. In the period of 1760 -70 they come in to the same point with West Europe. After the 1820's as competition they become behind of the West Europe. At this period the Ottoman associations, in order to solve this problem, tried to take western socio-cultural values and adopt their society. Industry, entrepreneurship, small business production and underdeveloped production production technology in Ottoman society speeded up the degeneration in thought, material and spiritual collapse. In 19th century small industry characteristics of Ottoman Society transferred into the Turkish Republic and in 20th century industry lifedependent on little business continued to be exist. Thought life in the Turkish Republic period, by the effect of western positivist thought, they had given more importance to the unique dimensional national entrepreneurship activities. This condition continued until the 1980's, after this time mentality changed in Turkish industry and they have begun to give more importance to export. With this period, little and small sized enterprises (KOBl) again entered to the development period and by globalization they started to use improved technology, and this caused important contribution to the national export increasing and employment increase. This improvement in little and small sized enterprises shoved itself especially in some cities in the Middle Anatolia and in order to get the most productive outcome with city-industry and traditional culture-industry interaction they developed the production mentality.