Resim ve ironi
Painting and irony
- Tez No: 144365
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİRSEN GİDERER GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET İroni, günümüz sanatında yaygın bir şekilde kullanılan ve gittikçe gelişen bir anlatım biçimidir. İroninin sözlük anlamı; inceden inceye alay eden; iki anlama çekilebilen, kastedilen şeyin aksini söylemekten ibaret bir çeşit kinaye, insana alay gibi gelen anlatım biçimi olarak tanımlanabilir.“Resim ve İroni”adlı bu inceleme, ironi kavramım açıklayan ve resim sanatı üzerinde kullanılmasını gösteren bir araştırmayı sunmaktadır. Sanat tarihinde yerleşik olan Yabancı ve Türk sanatçıların resimleri, ironik bir çözümlemeye tabii tutularak tarihsel bir sıralama ile yorumlanmıştır. Bölüm 1 'de, ironi kavramının tanımı ve sanat yapıtlarındaki kullanım amacı konu edilmiştir. Bölüm 2'de, ironinin resim sanatında kullanımı, tarihsel süreçte gelişimi, sanat akımlarındaki yeri incelenmiştir. Ünlü sanatçıların resimleri, ironi ilişkisiyle irdelenmiştir. Ayrıca ironik çalışan Türk sanatçılara da yer verilmiştir. Yabancı sanatçılardan Daumier; devlet yönetimini eleştirerek, Max Beckmann; savaş konulu resimlerinde kendi portresini sıkça vurgulayarak, Picabia elektronik devreleri cinsellikle özleştirerek, Duchamp ise ünlü sanatçıların yapıtlarıyla alay ederek ironik resimler oluşturmuşlardır. Türk ressamlardan Can Göknil resimlerinde Türk mitolojisini kullanarak, Mevlüt Akyıldız; masalsı Türk figürlerini ünlü Türk yemekleriyle bağdaştırarak mizahı ve ironiyi meydana getirmişlerdir. Bölüm 3' de, tez çalışmalarının genel Ve ayrıntılı açıklamaları sunulmuştur. Tez resimleri İM farklı bölümden oluşur: Birincisi ünlü sanatçıların eserlerine göndermeler yapılarak, ikincisi de çocuklukta edinilen kötü anılardan oluşturularak elde edilen resimlerdir. Başlangıçta, duyguların bilinçsiz, ifadesiz tepkisine dönüşen ironi, zamanla resimlerde sürekli değişen, yeni anlatan biçimleri hedefleyen bir kimliğe bürünmüştür.Bu raporda, ünlü sanatçıların seçilen bir veya birkaç eserinden yola çıkılarak aynı konular günümüz eleştirel bakış açısıyla tekrar ele alınmış ve yeni bîr yoruma gidilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
fH ABSTRACT irony, widely used and developed day by day in today's art, is a way of expression. The glossary meaning of the irony is to slightly deride someone, tö refer to the both senses of a word, a kind of allusion which is, at bottom, implying the contrary meaning of what it is saying, or it can be defined as a way of expression that seems like a mock. This analysis/work, named“Painting and Irony”presents an exhaustive research on the concept of the irony. The usage of the irony in the foreign and Turkish Art of painting are indicated in the samples. In the foreign artists and the domestic artists, a chronological order has been followed. The paintings of the painters who are crucial in the history of art are interpreted with an ironic analysis. In the first part, the concept of irony is defined and the usage aim of irony in works of art is explamed. In the second part, the usage of irony in the painting art, its development in the historical time and its position in the art trends are studied. Daumier one of the foreign artists used the irony to criticize the state management in his pictures. Max Beckmann used the irony by accenting accent often self-portrait in his pictures with war subject. Picabia used the irony by purifying the electronic circuit and sexuality. Duchamp used the irony by deriding the work of arts of the famous artists. Can Göknil, one of the Turkish painters, obtained irony and humour by using The Turkish Mythology in his pictures. Mevlüt Akyıldız obtained the irony and humour by reconciling the folk tale Turkish figures with The Turkish foods. In the third part, it is presented the explanations of paints of the thesis in general and in detail. The paints of the thesis are formed two sections. The First one is got by acting of sending to the paintings of the famous artists. The Second one is got by obtaining bad memories at childhood., the irony changed unconscious and no expression reactions of emotions at the beginning is play the role of an identity thatff aim the new expression manners and changed in the time continuously. All of them to ibrmed the new ironic paintings. In this report, by setting out with one or many works of the art of famous artists, the same subjects are taken up by way of today's critical point of view again. As a result it is tried to obtain a new comment.