Türkiye'deki KOBİ'lerin Avrupa Birliği'ne tam üyelik sürecinde sermaye ve finansman sorunu
Capital and finance problem of Turkish SMEs in the process of full membership to European Union
  1. Tez No: 265687
  2. Yazar: ERHAN MORAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de toplam işletmeler içerisinde en fazla paya sahip olan, gerek ekonomide yarattıkları katma değerle gerekse de istihdama olan katkılarıyla ekonominin dinamosu KOBİ'lerin, küreselleşen dünya pazarındaki en önemli iki sorunu sermaye ve finansmandır. Çalışmada bu sorunların temelini oluşturan sermayenin birikim, yoğunlaşma ve merkezileşme sürecinin KOBİ'lere olan olumsuz etkileri vurgulanmıştır. Türkiye'deki KOBİ'lerin sermaye birikim süreci dönemlere ayrılarak incelenmiştir. Bu süreçte Türkiye'de KOBİ'ler ile holdingler arasında ikili bir yapının var olduğu başka bir ifadeyle sermayenin merkezileştiği, KOBİ'lere yayılamadığı görülmüştür. Bu bağlamda sorunun çözümünde en önemli iki araç olarak AB politikaları ve alternatif finansman yöntemleri gösterilmiştir. AB politikalarının çeşitliliğinin yanında alternatif finansman yöntemlerinin son yıllarda hızla yaygınlık kazanması sermaye ve finansman sorunun çözümüne yardımcı olmaktadır. Ayrıca çalışmada Türkiye'deki KOBİ'lerin sermaye birikim sürecinde AB'ye uyumluluğu da analiz edilmiştir. Sonuçta Türkiye'deki KOBİ'lerin AB'deki KOBİ'lerle uyumlu bir gelişme gösterdiği görülmüştür. AB'de de sermayenin merkezileşmesinden dolayı KOBİ'lerin sermaye ve finansman sorunu bulunmaktadır. AB ülkelerindeki KOBİ'ler bu sorunları KOBİ politikaları ve alternatif finansman araçlarıyla aşmışlardır. Türkiye'nin AB'ye uyum sürecinde KOBİ'lere yönelik benzer önlemler aldığında Türk KOBİ'lerinin sermaye ve finansman sorunlarının çözümünde olumlu yönde etkileneceğini yapılan analiz ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In our country as well as in the World, gathering most of the finance, being economic dynamo together with both creating added values and contributions to the employment and, SMEs have two important problems which are capital and finance, in the globalizing world market. In the study, the detrimental effects of accumulation, condensation and centralization of capital to SMEs are emphasized. The process of capital accumulation of SMEs in Turkey is analyzed in periods. In this process, it is seen that there is a dual structure between SMEs and holdings, in other words, capital is centralized and cannot spread to SMEs. .In this regard, EU policy and alternative finance methods are indicated as two important tools in solving this problem. In recent years, variety of EU policy and the fact that alternative finance methods have become widespread contributed to solving capital and finance problem. Moreover, harmonization of SMEs in Turkey to EU in the process of capital accumulation is analyzed as well. In the end, SMEs in Turkey are seen to make harmonized progress with SMEs in EU. There are also capital and finance problems of SMEs in EU as well due to centralization of capital. SMEs in EU overcame the problem these problems through SMEs policies and alternative financing tools. Analysis puts forward the fact that Turkish SMEs will be effected positively in solving capital and finance problem when similar provisions are made for SMEs in the process of EU harmonization of Turkey.