Duygusal zeka ve iş tatmini arasındaki ilişkiyi belirlemeye yönelik
A Research for determining the relationship between emotional intelligence and job satisfactional
  1. Tez No: 144370
  2. Yazar: DOĞUŞ TEZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Duygusal zekanın iş çıktıları üzerindeki etkisi genelde performans değişkeni dikkate alınarak ölçülmüştür. İş tatmini birinin işine veya iş deneyimlerine değer biçmesi sonucu meydana gelen hoş Veya pozitif bir duygusal durumdur. Bu tanımdan da görülebildiği gibi iş tatminini etkileyen kişinin nişleridir. Bu araştırmanın temel amacı, duygusal zekanın çalışanların iş tatmini algılarına etkisini araştırmaktır. Duygusal zekanın iş hayatındaki önemi genel anlamda kabul görmekle birlikte, her iş alanı için duygusal zekası yüksek çalışanlara ihtiyaç duyulmamaktadır. Duygusal zeka, özellikle, gerek amir ve çalışma arkadaşları gerekse müşterileriyle sürekli karşılıklı iletişim halinde olması gereken hizmet sektörü gibi iş alanlarında önemlidir. Bu nedenle araştırmanın duygusal zekanın önemli olduğuna inanılan bankacılık sektöründe uygulanmasına karar verilmiştir. Anket, Ankara'da 280 çalışanı bulunan özel bir bankada uygulanmıştır. Duygusal zekanın iş tatminine etkisini ölçmek amacıyla Wong ve Law'un Duygusal Zeka Ölçeği, Adelman'ın Duygusal Emek Ölçeği ve Hackman ve Oldman'ın iş Teşhis Ölçeği kullanılmıştır. Anketi 56 kadın, 43 erkek cevaplamıştır. Bu çalışmada, sonuçlar, duygusal zekanın iş tatminini etkilediğini göstermekle beraber, çalışanların duygusal zekaları iş tatminlerinden daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY The effects of emotional intelligence on job outcomes are usually measured to considerate on performances variables. Job satisfaction is a pleasurable or positive emotional state resulting from the appraisal of one's job or job outcomes. It can be seen by this description that, job satisfaction is affected by one's emotions. Main purpose of this study is to analyse the effects of emotional intelligence on the employees's perceptions of job satisfaction. Although the importance of emotional intelligence on job settings are generally accepted, employees with high levels of emotional intelligence is not necessary for all job sectors. Emotional intelligence especially necessary in some sectors which employees continually interact with both their superiors, colleagues and their customers. For this reason, this study was decided to applied in Banking Sector in which to be believed the importance of emotional intelligence. A survey questionnaire was applied in a private bank which employ a 280 employees in Ankara. İn order to measure the effects of emotional intelligence on job satisfactions, Wong and Law's Emotional Intelligence Scale, Adelman's Emotional Labor Scale and Hackman and Oldman's Job Diagnostic Survey were used. 56 women and 43 men replied the questionnaire. In this study, although the results show that emotional intelligence effect of job satisfaction perceptions, employee's emotional intelligence are higher than their job satisfactions.