Klavye konçertolarının tarihsel gelişimi
Historical development of piano concertos
- Tez No: 144371
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada Sanatta Yeterlik programı çerçevesinde öncelikle Konçerto kelimesinin tanımı yapılmış daha sonra Klavye Konçertolarının yapısal gelişiminde Mozart'a kadar olan süreç genel olarak anlatılmıştır. J.S.Bach'tan itibaren tarihsel gelişim ise, müzik devirlerine ayrılıp o devirdeki bestecilerin eserleri ile anlatılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise, günümüzde icracıların konser programlarında sıklıkla seslendirdikleri Piyano Konçertoları repertuvarından örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the definition of concerto is made within the framework of“proficiency in Art”program first, and then the time horizon in structural developments of Piano Concertos until Mozart is expressed generally. The historical developments from J.S. Bach, is divided into musical ages and is expressed by composer works. In the last section of this study examples of Piano Concertos repertories which are frequently played by the performers today are given.