Dışavurum figür deformasyonlarında karakter.
Character in expressive distortion.
  1. Tez No: 144385
  2. Yazar: ÇAĞLAR UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. FERHAT ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET“Dışavurum Figür Deformasyonlannda Karakter”başlıklı sanat eseri çalışması raporunda uygulamalı bireysel çalışmaların oluşum süreçleri açıklanmaya çalışılmış ve çalışmaların düşünsel temelleri örneklerle desteklenmiştir. Raporun birinci bölümünde konu seçiminin nedenleri bireysel uygulamalı çalışmaların ve bunların“benlik”kavramıyla olan ilişkilerine değinilmiştir. Uygulumalı çalışmalarda rastlantıların etkileri ve bunun sonucunda ortaya çıkan biçimlerdeki deformasyonlarm karakterleri irdelenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde rapor kapsamında gerçekleştirilen çalışmaların Dışavurumculuk akımı ile olan ilişkileri ele alınırken Dışavurumculuk'un tarihsel gelişimi de kısaca ele alınmıştır. Bu bağlamda öncü sanatçıların kaygılarına, arayışlarına ve Dışavurumcu sanatın düşünsel altyapısına yer verilmiştir. 1. Dünya Savaşı öncesi ve sonrası dönemi etkileyen düşünürlerden özellikle Friedrich Nietzsche'nin sanata ve sanatçılara yapmış olduğu katkılar bu yüzden rapor kapsamına alınmıştır.“Karakter ve Resmin Sorunları Üzerine”başlıklı üçüncü bölümde,“karakter”olgusu, bunun resim serüveni içindeki önemi, psikolojik ve öznel boyutları ele alınmıştır. Bireysel çalışmaların oluşum aşamalarında karşılaşılan sorunlardan ve bunlardan elde edilen deneyimlerden söz edilmiştir. Dördüncü bölümde rapor kapsamında oluşturulan çalışmaların düşünsel altyapısı, teknik yaklaşımlar, görsel- plastik kaygılar açıklanmaya çalışılmış ve benzer yaklaşımı sergileyen yerli ve yabancı sanatçıların eserleriyle eş zamanlı olarak değerlendirilmiştir. Bu çözümlemelerde resimlerin çeşitli plastik zaafları ve güçlü yönleri belirtilmiş ve buna ilişkin yorumlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In the thesis entitled“Character in Expressive Distortion”, the process of the applied works at the personal level has been described. The thoughts underlying these works were explained and substantiated by examples. In the first chapter the selection of the thesis subject, applied personal works and their relationship with the so called“conceit”has been presented. The effects of coincidence in applied works and the resulting figure distortions as well as the characters involved have been analyzed. In the second chapter, ties between the paintings produced within the scope of the thesis work and the movement of Expressionism is discussed in some detail. Meanwhile, a brief historical sketch of Expressionism has been included. In this context, references have been made to pioneering painters/artists and the thoughts behind the Expressionist art have been identified. A special emphasis in this respect is given to Friedrich Nietzsche who had made significant contributions to art and artists in particular. In the third chapter which covers“On the Issues of Character and Painting”the issue of“character”, its importance in the process of painting together with its psychological and subjective aspects has been presented. The problems encountered in producing individual paintings as well as the experience obtained throughout the painting activity have been stressed. In the fourth chapter the technical approaches and visual-plastic elements in the paintings were explained. Also, references have been made to painters with similar interests who are working at home and abroad. In the analysis of paintings, their weak and strong sides were identified and interpretations were provided.