Jean Baptiste Hilaire
Jean Baptiste Hilaire
- Tez No: 144390
- Danışmanlar: DR. PELİN ŞAHİN TEKİNALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
m ÖZET Doğu konulu resimleriyle tanınan Jean Baptiste Hilaire 1753 yılında Audun- le-Tiche'te doğmuş 1822 civarında ölmüştür. Hilaire, doğu konulu resimleriyle ün yapan Jean Baptiste Le Prince'in (1734-1781) öğrencisi olmuştur. Ressam, 1776 yılında Fransız soylusu Yunan ve Roma uygarlıkları uzmanı Kont Choiseul-Gouffier ile doğuya bir gemi seyahati yapmıştır. Gezi sayesinde, Osmanlı İmparatorluğu sınırlan içinde bulunan Ege adaları ve batı Anadolu kıyılarını gezme olanağı bulmuştur. Bu gezi sırasında yaptığı resimler, Choiseul-Gouffier' nin 1782 yılında Paris'te yayımladığı Voyage Pittoresque de la Grece'te yer alır. Kitabın ilk cildindeki -Ege adaları ve Fethiye'den İzmir'e kadar Batı Anadolu kıyılarını konu alır- resimlerin hemen hepsi Jean Baptiste Hilaire'e aittir. Paris'e dönen Hilaire'in, 1784 yılında İstanbul'a Büyükelçi olarak atanan Choiseul-Gouffier ile Türkiye'ye tekrar geldiği düşünülmektedir. Choiseul-Gouffier, kitabının ikinci cildinde yer alan resimlerin büyük bölümü ile üçüncü cildin içindeki resimlerin tamamım elçilik yıllarında etrafında topladığı ekibe yaptırmıştır. Bu ciltlerde özellikle de İstanbul'u konu alan üçüncü ciltteki resimlerin çoğunun özgün çizimi Hilaire'e aittir. Ressamın, 1785'te oymabaskılarına Paris'te başlanan (Renda 2002b:62) Tableau General de l'Empire Othoman'da. da resimleri vardır. Hilaire'in bu kitapta az sayıda özgün çizimi bulunur. Ressam, bu proje için daha çok desinatör olarak çalışmıştır. Jean Baptiste Hilaire'in, kitaplardakiler dışında karakalem, yağlıboya, suluboya, guvaj ve mürekkep kullanarak çeşitli tekniklerde yaptığı resimleri vardır. Doğu konulu resimler yapan ressamın resimleri döneme ilişkin gerçekçi yansımalar sunar.IV Çalışmaları bir bütün olarak değerlendirildiğinde Hilaire'in XVDI. yüzyılda Osmanlı dünyasını gerçekçi bir şekilde resimlerine yansıttığı görülür. XVIII. yüzyılda Türkiye'ye gelerek Turquerie'nin gerçek temsilcilerinden olan Hilaire Osmanlı tarzı yaşam şeklini, mimariyi ve kıyafetleri resimleriyle belgelemiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Jean Baptiste Hilaire who is famous for his paintings about east was born in Audun-le-Tiche in 1753 and died about 1822. Hilaire was a student of Jean Baptiste Le Prince (1734-1781) who was also famous for his paintings about east. The painter went on a trip with French Kont Choiseul-Gouffier who was a specialist on Greek and Roman civilizations. On this trip the painter found the chance to visit Aegean islands which had been within the borders of the Ottoman Empire and west Anatolia shores. His paintings which he painted during this trip were printed in Voyage Pittoresque de la Grece which was published in 1782 in Paris by Choiseul-Gouffier. Most of the paintings in the first volume of the book were painted by Jean Baptiste Hilaire. Hilaire is thought to have come to Turkey again in 1784 with Choiseul- Gouffier who was assigned as an ambassador in Istanbul. Choiseul-Gouffier made his staff paint most of the paintings in second volume and all of the paintings in third volume of his book in those years. Most of the orijinal drawings of the paintings in these volumes especially the paintings in the third volume about Istanbul were painted by Hilaire. The painter has paintings in Tableau General de V Empire Othoman whose engravings were started in Paris in 1785 (Renda 2002b:62). Hilaire has a few orijinal drawings in this book. The painter worked on this project mostly as a designer. Jean Baptiste Hilaire has also charcoal, oil paint, aquarella, gouache and ink paintings besides the paintings in the books. These paintings are realistic. When we look at his works, we can see that Hilaire reflects the real 18th century Ottoman world on his paintings. Hilaire, who was one of the represantativesVI of Turquerie, documented Ottoman life style, architecture and clothes on his paintings.