Seramik uygulamalarda ses öğesinin sanatsal açıdan değerlendirilmesi.
Evolution of 'sound' ceramic application from an artistic perspective.
- Tez No: 144391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANDAN TERWİEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Seramik Mühendisliği, Fine Arts, Ceramic Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
11 ÖZET Rapor kapsamında yer alan İlk Bölümde; ses ve sesin fiziksel oluşumu araştırılmış buna bağlı olarak müzik ve müziğin tarihçesine kısaca değinilmiştir. Müzik enstrümanları başlıklı bölümde, vurmalı ve üflemeli enstrümanlara yer verilmiş ve seramik müzik enstrümanlarına göndermeler yapılmıştır. II. Bölümde; seramik sanatının tarihsel gelişimi kısaca irdelenerek bu süreç içerisinde yer alan seramik üflemeli ve vurmalı müzik enstrümanlarının tarihsel gelişimi günümüz sanatçılarının bu konuya ilişkin örnekleriyle incelenmiştir. III. Bölümde yer alan“Uygulamalar”kendi içerisinde de iki gruba ayrılmaktadır. Birinci grupta seramik malzemenin enstrüman yapımında kullanılabilirliği ve ses üretebilme niteliği özgün ve işlevsel formlarda araştırılmıştır. İkinci Bölümde ise ses ve müziği oluşturan temel kompoziyon ilkeleri soyutlamacı bir bakış açısı ile irdelenerek özgün form ve yüzeylerde yansıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The first chapter of the report investiges the phsical creation of sound and deals with music and its history. In the same chapter, musical instruments which are played by hitting and blowing are rewieved and references are made to ceramic music instruments. Chapter II is concerned with the historical evolution of ceramics together with that of musical instruments. These historical evolution is exemplified by the work of contemporary artists. Chapter in includes two subparts. In the first one, availability of ceramic material inthe production of musical instruments and its production of voice are analysed in original and functional forms. In the second on, basic composition principles of voice and music are analysed using an abstract perspective and are reflective in original forms and surfaces.