19. yüzyılda geleneğe
Revots againts the tradition in the 19th century: Kiergegaard, Marx and Nietzshe
  1. Tez No: 144392
  2. Yazar: ÇETİN TÜRKYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IOANNA KUÇURADİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
11 ÖZET Bu çalışmanın amacı, 19. yüzyılın felsefe ve dinsel düşünce geleneğine başkaldıran Kierkegaard, Marx ve Nietzsche'nin düşüncelerindeki başkaldırının kaynağını araştırmak ve bu filozofların başkaldırıları ile bu geleneklerin neden olduğu bunalımı aşmak için önerdikleri yollan Heidegger ve Derrida'nın bu konudaki görüşleriyle karşılaştırarak, görüşlerinin çağımız için önemini göstermektir. Çalışmanın ilk bölümünde Kierkegaard' in, tekliğinde kişinin varoluşunu temele alarak sistemci felsefe geleneğinin nesnel hakikat anlayışına ve bu nesnel hakikat anlayışıyla dinsel dogmaları kanıtlamaya çalışan Hiristiyan düşünce geleneğine başkaldırması ele alınmaktadır. Kierkegaard' in bu iki geleneğin hakikat anlayışına karşı çıkmasının temelinde, onun insan görüşü bulunmaktadır. Çünkü, ona göre, bu iki geleneğin insan anlayışında, canlı, yaşayan insan gözönünde tutulmamakta, insanın varoluşu anlaşılmaz kalmaktadır. İkinci bölümde Marx'in felsefe ve dinsel düşünce geleneğine başkaldırısı, onun ideoloji eleştirisiyle bağlantılı olarak ortaya konmaktadır. Marx, insanın kendisine ilişkin yanlış tasarımlar olarak gördüğü ideoloji biçimlerinin tüm tarih boyunca insanı kendisine yabancılaştırdığını düşünmektedir. Bu nedenle o, insanın neliğine ilişkin belirli bir görüşle, inşam kendisine yabancılaştıran düşüncelerin ve bu düşüncelerle biçimlenmiş olan kurumların egemenliğine başkaldırmaktadır. Bu bölümde ayrıca, Marx'in, kendi insan görüşünden hareketle, insanın kendisine yabancılaşmasına bu geleneğin inşam belirleme biçiminin yol açtığı konusundaki görüşü de ortaya konmaktadır. Marx'ta inşam kendisine yabancılaştıran bu tasarımlardan kurtulmak, aynı zamanda insanın kendisine yabancılaşmasını aşmak demektir. Üçüncü bölümde düşünceleri ele alınan Nietzsche, metafizik düşünce geleneği ile Yahudi-Hristiyan düşünce geleneğinin hakikat tasarımına dayanan insanı belirleme biçimine başkaldırmaktadır. Yaşamın ve yaşama anlam katan yaratıcım insanın değerini düşüren geleneğin hakikat tasarımı, Nietzsche'ye göre, kültürde çöküntüye ve nihilizme neden olmaktadır. Nietzsche, yine kendi insan görüşünden hareketle, insanın değerini düşüren bu geleneğin düşünme biçiminin kültürde neden olduğu çöküntüden kurtulmak İçin, kültürün seviyesini yükselten yaratıcı insanların yetiştirilmesinin eğitimin amacı haline getirmek gerektiğini düşünmektedir. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise, çağımızın bunalımı ve bu bunalımın aşılması sorunu çerçevesinde Heidegger ve Derrida'nın düşünceleri ele alınmaktadır. Bu filozoflar Kierkegaard, Marx ve Nietzsche'nin geleneğe başkaldınrken dayandıkları türden bir insan görüşüne sahip olmadıklarından, geleneğin neden olduğu bunalımın saptanmasına ve bunalımdan çıkış yolunun gösterilmesine ilişkin düşünceleri belirsiz kalmaktadır. Bu çalışmanın sonunda da, Kierkegaard, Marx ve Nietzsche'nin geleneğe başkaldırmalarının, onların insan anlayışlarının bir sonucu olduğu ortaya konmaktadır. Kierkegaard, Marx ve Nietzsche, Hannah Arendt'in de dediği gibi, geleneğin insanî yetiler arasında kurduğu hiyerarşiyi sorgulamakta ve inşam İnsan yapan şeyin ne olduğunu ortaya koymaya çalışmaktadırlar. Böylece bu filozoflar, özellikle Marx ve Nietzsche, insanı insanlıktan çıkaran koşullara ilişkin eleştirilerinden hareketle, kendi insan görüşleri temelinde, bunalımdan bugün için de anlamlı görülebilecek çıkış yollarına işaret etmektedirler.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The purpose of this study is to investigate the origins of revolt in Kierkegaard's, Marx' and Nietzsche's thinking, who revolt against the philosophical and religious traditions of the 19th century, and to show the importance of their relevant views for our age, by comparing their revolts and the ways they propose for overcoming the crisis caused by these traditions, with Heidegger's and Derrida's relevant views. In the first part of this study we try to show that Kierkegaard, taking as point of departure the existence of the single, concrete individual, criticizes the conception of“objective truth”prevailing in the philosophical tradition, as well as in the Christian tradition which attempts to demonstrate the truth of religious dogmas on the ground of this conception. At the origin of Kierkegaard's objection to the conception of truth of these two traditions lies his anthropological view. According to Kierkegaard, the conceptions of man of these traditions loose sight of the living, concrete man and his unique existence. In the second part we deal with Marx' revolt against the tradition of the philosophical and religious thought in connection with his criticism of ideology. Marx maintains that the ideological forms of thought are false ideas of men about themselves, which alienated them to themselves in the course of history. For this reason, Marx, taking as point of deperture human nature, revolts against these ideas and the domination of institutions created on the ground of these ideas. In this part, we also try to show, that Marx, by departing from his view on human nature, was able to explain how these traditions and false ideas have determined man and thus led to an alienation to his own nature. To get rid of these ideas would also amount, according to Marx, to overcome this alienation. Nietzsche, whose views we try to expose in the third part, revolts against the metaphysical and Judaic-Christian tradition, which determines man on the ground of a certain conception of truth. This conception of the truth, which devaluates life andthe creative man who gives meaning to life, leads to decadence which, according to Nietzsche, is the cause of nihilism. Nietzsche, departing from his own view of man, thinks that we should put as aim to education to bring up creative individuals who can transvaluate the prevailing values and thus help humanity to overcome cultural decadence caused by the traditional ways of thinking. In the fourth part of the study we examine Heidegger's and Derrida's views concerning the problem of the crisis in our times and the ways of overcoming it. We claim that the way in which these philosophers put forth the crisis of our times, as well as their suggestions concerning the ways to overcome it, are vague, due to the fact that these philosophers do not base themselves on an anthropology as Kierkegaard, Marx and Nietzsche do. At the end of this study, we try to show that Kierkegaard's, Marx' and Nietzsche's revolts against the tradition stem from their anthropological views. Kierkegaard, Marx and Nietzsche, as Hannah Arendt says, interrogate the hierarchy of human capacities established by the philosophical and religious traditions and try to show the specificity of the human being. Thus these philosophers, especially Marx and Nietzsche, starting from the criticism they exercise upon the conditions of their age, which dehumanize man, point, on the ground of their anthropologies, at ways out from the prevaling crisis -at ways that are meaningfull for our times as well.