Kamu yönetiminde üretilen belgelerin form özelliklerinin incelenmesi ve arşivcilik açısından değerlendirilmesi
An Examination of features of records created in public administration and an evaluation from an archives studies perspective
  1. Tez No: 144394
  2. Yazar: NİYAZİ ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA KANDUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 359
Özet
ÖZET Adı Soyadı : Niyazi Çiçek Program : Doktora A. B. D. : Bilgi ve Belge Yönetimi Danışman : Doç Dr. Hamza Kandur Kamu Yönetiminde Üretilen Belgelerin Form Özelliklerinin İncelenmesi ve Arşivcilik Açısından Değerlendirilmesi Bu çalışmada belgelerin, form özellikleri kullanılarak üretildikleri fonksiyonun belirlenebileceği savunulmaktadır. Bu yapılırken amaçlanan, belge profilleri iyi analiz edildiğinde provenans bilgilerinin çıkarılabileceği, başlıca erişim kanallarının belirlenebileceği, böylece en doğru tanımlama başlıklarının oluşturulabileceğini ortaya koymaktır. Bunu gerçekleştirmek için kurumlarda güncel ve yarı güncel belgelerin form özellikleri incelenmiştir. Kamu kurumlarının üretmiş olduğu belgeler göz önünde bulundurularak tezin alanı belirlenmiş, örnek kurumlarda yapılan saha çalışmasıyla sınırlan çizilmiştir. Çalışmanın yürütülmesinde gözlem, anket ve belge derleme gibi veri toplama metottan kullanılmıştır. Elde edilen veriler ve derlenen belge türleri değerlendirilerek, sahip olduklan fonu özellikleri, diplomatik karakterleri ve belge profilini şekillendiren başlıca elementler incelenmiştir. Bu yapılırken belgeler dokuz başlık altında gruplanmıştır. Bu gruplan oluşturan belgeler, türe dayalı ortak özellikleri analiz edilerek bir araya getirilmiştir. Ana ve alt türleri, üretilme gerekçeleri ve hukuki dayanaklarının da açıklandığı belgeler, kimlik, provenans bilgileri, form özellikleri, diplomatik karakteri, fiziksel özellikleri ile üretildikleri kurumda ilişkili olduklan materyaller başlıklan altında incelenmiştir. Ulaşılan sonuçlar, belge profili ile fonksiyon ilişkisi, fonksiyonun erişim aracı olarak kullanılması ve belge türünden yararlanarak oluşturulacak konu başlıkları listeleri bağlamında ortaya konulmuştur. Tezin başlıca hedefi, Cumhuriyet dönemi belgelerinin diplomatik özelliklerine dikkat çekmek, niteleme ve düzenlemeleri yapılırken entelektüel yaklaşım sağlayacak yeni yollar açmaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Name and Surname : Niyazi Çiçek Programme : Ph.D Major : Information and Records Management Supervisor : Doç Dr. Hamza Kandur An Examination of Features of Records Created in Public Administration and an Evaluation from an Archives Studies Perspective This study maintains that it is possible to determine the functions of documents by carrying out a detailed examination of their particular forms. The study aims to demonstrate that when record characteristics are carefully analysed, the provenance of material will be discovered and points of access may become apparent and in this way the most accurate description titles can be found. In order to achieve this aim, the particular features of current and semi- current records in public institutions were examined. Subsequent to field studies being carried out at selected institutions the subject area became more clearly defined. The methods used were observation, interviews, questionnaires and collection of records. The results obtained and records collected were examined from the point of view of form characteristics, genre, physical and diplomatic characteristic and the main elements determining record description. During this process, the documents were grouped under nine headings. Each group consisted of documents that shared certain features belonging only to that particular group. The types and sub-types of documents were examined as far as the reason for creation, legal basis, physical and diplomatic characteristic, provenance and their relationship to other documents were concerned. The results obtained are presented under the following headings: The relationship between record description and function, the use of function as a means of obtaining records and the subject headings derived from record types. The main aim of this study is to discover new methods of securing intellectual control while describing and arranging Republican period records by focusing their diplomatic characteristics. VI