Siyasal liderlik ve Süleyman Demirel örneği
Political leadership and the case of Süleyman Demirel
- Tez No: 144393
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOKTAMIŞ ATEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
Öz Çalışmamızda Süleyman Demirel'in siyasal liderliği Türk siyasal yaşamının temel dinamikleri ekseninde ele alındı. Siyasal liderlik kavramının tanımlanması tezin kuramsal kısmım oluşturdu. Tarihsel bir perspektif olarak ise Süleyman Demirel'in yaşam öyküsü ayrıntılı olarak incelendi. Bu bizi Demirel'in gücün kontrolünü ele geçirmek, sürdürmek ve kaybetmemek için verdiği mücadeleye ve Demirel'in siyasal yaşam içinde kazandığı/kaybettiği konumları değerlendirmeye götürdü. Sonuçta Demirel'in etkin ve sürekli liderliğinin nedeni, temsil etme iddiasında olduğu kitle ile özdeşleşebilmesindeki başarı olarak belirlendi. Demirel'in söyleminde“milli irade”vurgusunun kullanımı, kitlesiyle kurduğu ilişkinin ilk adımı olarak görüldü. Bu ilişkinin pratikte yansımasının ise modernleşme sürecinde bir ülkede Demirel'in kişisel liderlik tarzı ile örtüşen siyasal patronaj ilişkileri olduğu söylendi. ABSTRACT The subject matter of this study is the nature of Süleyman Demirel's political leadership and its impact on the Turkish political life with respect to Turkey's fundamental political dynamics. The theoretical part of the thesis aims at characterising the concept of“political leadership”in an attempt to fully articulate this notion within the existing corpus of acquired knowledge in political theory and in the literature on political behaviour. In the historical corollary to the theoretical part, Demirel's personal and political life is examined in detail. The ability of Demirel to appear to be genuinely and continually, albeit not continuously, the major representative of the changing, shifting, bifurcating political preferences over a long period. Demirel managed to somehow transcend the“heterogeneity bias”of his own voting base by constantly alluding to the Rousseauesque good old“national will”and in fact benefited from the ambiguities inherent in this notion. In practice, Demirel's personal leadership style corresponded perfectly with the overarching“patronage”that is deeply rooted in the political culture of his country. m
Özet (Çeviri)