Elektronik belge yönetimi ve kamu kurum ve kuruluşları
Electronic records management and public institutions
  1. Tez No: 208213
  2. Yazar: HÜSEYİN ODABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SACİT ARSLANTEKİN, PROF.DR. SEKİNE KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arşiv, Kamu Yönetimi, Archive, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 541
Özet
Elektronik belge yönetimi, elektronik kamu hizmetlerinin temelini olusturan edevlet modelinin önemli bilesenlerinden biridir. Bununla birlikte elektronik belge yönetimi, e-devlet uygulamalarında bilgi ve belge paylasımının güvenli, özgün ve yasal olarak yapılmasına olanak sağlayan önemli bir yönetim aracıdır. Söz konusu araç, elektronik gereçler üzerinde üretilen belgelerin, belge yasam döngüsü içindeki her evrede nasıl isleme konulacağını içeren ilke ve uygulamalardan olusmaktadır. Bu yaklasımın amacı, elektronik belgeler için kontrollü bir islem süreci sağlamaktır. Bu süreç, üretimden arsivlemeye kadar süren her türlü belge uygulamalarından olusmaktadır. Elektronik belge yönetimi programı ise belge islem konusunda her türlü gereksinimi karsılamak üzere belge yönetimi disiplini içinde gelistirilen ilke ve uygulamaların ulus ve/veya kurumlara göre uyarlanmıs planlarıdır. Söz konusu program, belge islem uygulamalarına genel bir çerçeve olusturmak amacıyla gelistirilir. Bununla birlikte programda bilgisayarlar, depolama ve iletisim aygıtları gibi bilisim unsurları ile birlikte standartlar ve yasal düzenlemeler gibi yönetim unsurlarına da genis biçimde yer verilir. Çalısmada ilk olarak e-devlet ve dünyada e-devlet uygulamaları ele alınmıs, elektronik belge yönetiminin temelini olusturan geleneksel belge yönetimi yaklasımı ayrıntılı olarak irdelenmistir. Daha sonra elektronik belge ve yönetimi konularına iliskin her unsur detaylı bir biçimde irdelenmis ve son olarak Türkiye'de belge yönetimi konusunda durum değerlendirmesi yapılmıstır
Özet (Çeviri)
Electronic records management is one of the most important components of egovernment which is the base of electronic public services. In addition to this electronic records management is an important management tool to provide authentic, original and legal sharing of information and records in e-government applications. This tool is composed of all principles and applications of how records are processed in every step of records life cycle. Aim of this approach is to provide a controlled process for electronic records. This process is composed of all records applications from production to archiving of records. Electronic records managemet program is adapted national and/or instutional plans of principles and applications developed in records management discipline. This program is developed to provide a general framework for applications of records processes. In addition to this, information technology elements such as computers, preservation and communication devices and management components such as standarts and legal regulations are gave placed to the program. In this study, firstly, the concept of e-government and its applications in the world are evaluated and traditional records management approach base of electronic records management is examined. After that, every elements of electronic records and its management are studied and finally present records management in Turkey is evaluated.